Een paleis van industrie Uitgerekend in de tijd, dat het al of niet tot monument verklaren van de werkplaatshallen van de opgeheven Gustowerf ter diskussie staat, werd mij de hiernaast afgebeelde kaart toegespeeld. Het is een door Jan van Diggelen uitgegeven kaart, uitgebracht in de dertiende serie èn als 'losse' kaart, d.w.z. zonder serieaanduiding. Dit laatste zal wel gebeurd zijn als reclame- of relatiekaart van de werf, die hiertoe bij Van Diggelen enkele honderden exemplaren besteld zal hebben. Zeker is in ieder geval wel, dat deze kaart door een der werknemers van de pas begonnen werf bij wijze van adreswijziging verzonden is. Hij deelt namelijk zijn Amsterdamse familie mee, dat met ingang van 27 juni zijn nieuwe adres is: Joost van Geelstraat 2711, Rotterdam. Op de achterzijde vermeldt het poststempel als jaartal: 1905, het jaar van vestiging van de firma Smulders in Schie dam De alleen met zijn initialen aangeduide man is kennelijk blij met zijn nieuwe baan en heeft grote verwachtingen ten aanzien van de toe komst van het bedrijf. In de smalle marge van de kaart schrijft hij n.l.: Of dit gedicht een stukje literaire huisvlijt van de afzender is, of dat hij geciteerd heeft uit publikaties, die in die tijd naar aanleiding van de ves tiging verschenen, heb ik niet kunnen achterhalen. In 'De soms der delen', het in 1962 verschenen en door Max Dendermonde verzorgde jubileum boek, wordt het in elk geval niet genoemd. Hoe het ook zij, of de man de maker is of niet, zijn nu aandoenlijk overkomende enthousiasme illu streert wel heel duidelijk de geestdrift èn de betrokkenheid die toen ken nelijk ook onder de werknemers heerste. Ook zal hij nauwelijks hebben kunnen bevroeden, dat goed zeventig jaar later van het door hem bezon gen bedrijf niets meer over zou zijn en dat zijn 'nieuw paleis van indu strie' de inzet zou zijn van een kwestie van wel of niet slopen. Een nieuw paleis van industrie Doet weer van werklust blaken. Vernuft en geest en fantasie Wat sluimert doet ontwaken. IJver, vlijt en energie steunen hier de zaken. Onverbroken harmonie zal groter nog ze maken. Als geen van ons ook wie Zijn plicht ooit zal verzaken, Zal onderlinge sympathie Ons aller werk volmaken. CEES VAN DER GEER

Scyedam | 1979 | | pagina 23