Gusto 5 Zoals u inmiddels uit de plaatselijke pers - die overigens veel aan het mogelijke behoud bijgedragen heeft - kon vernemen, heeft de Histori sche Vereniging het nodige ondernomen om de gemeente er van te over tuigen, dat het kantoorgebouw en minstens één werkplaatshal van de v.m. scheepswerf Gusto op de definitieve lijst van monumenten geplaatst zou moeten worden. Het heeft niet mogen baten. Daarmee is overigens nog niet alles verloren. De definitieve beslissing moet nog genomen worden. Bovendien hebben Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zich reeds uitgesproken vóór plaatsing op de monumentenlijst. De vraag rijst, zo kunnen we ons voorstellen, in hoeverre we in deze na mens de leden gesproken hebben. Tijd om allen te raadplegen ontbrak namelijk. We handelden echter geheel in overeenstemming met onze doelstellingen zoals vervat in de statuten. Tevens werd onze handelwijze bepaald door de principiële vraag, of een industriegebouw als Gusto monumentwaardig is en te rekenen valt als een voorbeeld van industriële architektuur. Dit - voorlopig - even los van de praktische overweging of het financiëel haalbaar zou zijn. Daarom ook betreuren we het, dat zelfs het tussenvoorstel van raadslid Engelsman, namelijk, ga akkoord met voorlopige plaatsing en bekijk over enkele jaren de situatie opnieuw, niet door de raad aangenomen werd. Ook te betreuren, zo niet te laken, viel het vooropgezette karakter van het collegevoorstel en de zwakte van sommige gehanteerde argumenten. Gezwegen dan nog van het IHC- rapport. Dat naast de zuiver architectonische erkenning van deze indu striepanden ook nog een sociaal, of zo men wil, een emotioneel motief meespeelt, is ook wel duidelijk. Gusto verschafte destijds door zijn vestiging een forse injectie aan de dalende werkgelegenheid in de een zijdig op de (aflopende) brandersindustrie gerichte stad. Het produkt dat door deze werf geleverd werd, was evenzeer als eens de jenever, de trots van Schiedam en haar arbeiders. Een belangrijke rol in de beslissing spelen de mogelijke bestemminggen, die aan een (toekomstig) monument gegeven kunnen worden. De vereni ging deed wat dat betreft reeds enkele suggesties. Ook andere belangheb benden lieten inmiddels hun stem horen. Hopelijk volgen nog meer steunbetuigingen, liefst direkt gericht aan de staatssecretaris van C.R.M. Gusto valt nog te redden! Laten we daar van overtuigd zijn. Evenals van het feit, dat over honderd jaar een werkplaatshal wel eens even bijzonder zou kunnen zijn als een brandersmolen nu! DE REDACTIE

Scyedam | 1979 | | pagina 5