Tekst Monumentenlijst 'Gusto' 6 Hieronder laten wij de letterlijke tekst volgen, waarmee het administra tiegebouw en de werkplaatshallen van de v.m. werf Gusto aan de Maas dijk op de 'Lijst van onroerende monumenten in de Gemeente Schiedam' omschrevén worden. Enkele vakspecialistische termen hebben we van een verklaring voorzien. Tevens dient opgemerkt te worden, dat volgens bouwtekeningen in het Gemeentearchief de datering te stellen is op 1919. De architect van deze voorbouw van het kantoorgebouw is J. van Straaten. De kern van dit ge bouw bevat nog wel het oorspronkelijke kleine kantoorgebouw, dat inderdaad uit 1905 dateert. OMSCHRIJVING Administratiegebouw "Blokvormig pand met verdieping in neo-Hollandse Classisistische stijl, gebouwd in 1905, onder schilddak met dakkapellen, en in de middenas bekroond door een koepel met lantaarn. Opgetrokken in baksteen op na tuurstenen sokkel; de symmetrische voorgevel voorzien van gebosseerde hoeklisenen, versierd met festoenen en afgedekt met kroonlijst, licht risalerende middenpartij welke natuurstenen ingangspartij met pilasters en kroonlijst boven stoep bevat en welke bekroond wordt door een fronton met oculus. Inwendig een vergaderzaal in de neo-Hollandse Renaissance-stijl voorzien van een stelsel van moer-en kinderbalken met sleutelstukken waarop gesneden voorstellingen van scheepsboegen, houten paneel-lambrizering en banken langs de wand met gesmede consoles, een vrij ontworpen oud-Hollandse schouw, waarvan de boezem gesteund wordt door een kern en een karijathide tegeltableau met voor stellingen van schepen en ijzeren haard met monogram GS; twee koperen kroonluchters (geëlectrificeerd) en een bolpoottafel met bijbehorende stoelen deel uitmakende van de oorspronkelijke inrichting, vensters met binnenluiken en glas-in-lood met voorstellingen van stadswapens (boven) en schepen (midden). Voorts een ontvangsthal, overhuifd door een glas- in-loodkoepel, langs middenas en zijranden voorzien van de wapens der landen waarmee handelsrelaties bestonden; korte wand aan de ingangs zijde bevat schilderingen op doek met voorstellingen van de eerdere gebouwen van de firma (Slikkerveer 1905 in top, 's-Hertogenbosch 1862 links, Utrecht 1872 rechts) en bijbehorende stadswapens; korte wand aan de overzijde evenzo (Luik 1905 in top, Luik 1892 links, Utrecht 1902); rechterzijwand bevat schildering op doek met voorstelling van de oorspronkelijke situatie van de werf te Schiedam, gesigneerd door A.C. Sommer te Den Haag, en voorts evenals linkerzijwand tegellambrizering en schilderingen op doek met gestileerde bloemmotieven in Art Nouveau-

Scyedam | 1979 | | pagina 6