9 zowel de archiefbestanddelen als het prenten-, tekeningen- en kaarten- materiaal. M.a.w. de materiële verzorging van al het aanwezige. Deze taak omvat aldus het restaureren van daarvoor in aanmerking ko mend materiaal en het bindwerk van oude registers, maar ook van boe ken en tijdschriften. Wij hebben geen eigen binder-restaurateur en be steden het werk dus uit. Het binden - en vooral het restaureren - is belangrijk werk. Groot vakman schap is hier vereist. Schimmel en zuur tasten het papier aan. Maar hoe wel de vakman dit proces van verval kan tegenhouden, toch kan men niet eindeloos een stuk restaureren. Daarom is restauratie toch geen afdoend middel tot conservering van de documenten. Beter is het om gevaarlo- pende bestanddelen uit de roulatie, uit het gebruik te nemen. Dat hoeft tegenwoordig niet in strijd te zijn met het tweede principe: dat van de toegankelijkheid, van de openbare raadpleging. Immers, veel geraadpleegde stukken, zoals de doop-, trouw- en begraaf- boeken, de notariële akten en de kranten, kunnen worden beschermd door de vervaardiging van microfiches. De bezoekers krijgen dan niet meer de originelen in handen, maar de microfiches of microfilms. Met behulp van leesapparatuur kan dan de tekst gelezen worden. Naar ik hoop zal volgend jaar gestart kunnen worden met de vervaardi ging van microfiches. Knelpunt is het bedienend personeel, maar naar het er nu naar uitziet, zal hiervoor een oplossing worden gevonden. De ontsluitende taak. Wil een archief toegankelijk zijn (in de zin van gebruikt, geraadpleegd te kunnen worden), dan dient een ordening van de delen en losse stukken plaats te vinden. Met een ordeloze berg papier doe je niet erg veel De voornaamste ordeningen zijn in het kort samengevat de volgende: Inventarisatie Deze bestaat uit de vervaardiging van een systematische beschrijving van de inhoud van het archief (volgens bepaalde regels, afhankelijk van de aard van zo'n archief), voorzien van een inleiding (waarin zijn opgeno men de geschiedenis van het archiefvormende orgaan en een verantwoor ding van de toegepaste inventarisatie), en de nodige trefwoorden op de tekst. Zonder zo'n inventarisatie is een archief niet of nauwelijks te raad plegen. Momenteel is in bewerking het 19e eeuwse secretariearchief (van 1815 tot ca. 1950), een reusachtig karwei, waaraan reeds vele jaren wordt gewerkt. Overigens is op het punt van inventarisatie een achter stand aanwezig, veroorzaakt o.a. door personeelsgebrek en door de over name van veel, niet-geinventariseerde archieven en archiefjes. Hier ligt nog een taak voor vele jaren te wachten.

Scyedam | 1979 | | pagina 9