Van deze firma bevindt zich in het Gemeentelijk Archief te Schiedam een gedeelte van het bedrijfsarchief, daterend van 1835 t/m 1854, be staande uit kwitanties en correspondentie. Een van de firmanten, S.J. Engering, wordt in het patentregister vermeld onder het beroep steenhouwer. Engering was het dan ook, die de stenen bewerkte en het hakken van gaten of het 'vloeren' voor zijn rekening nam. Uit de in het archief aanwezige kwitanties blijkt, dat Engering deze werk zaamheden onder eigen (firma)-naam bij de firma Engering Knappert in rekening bracht. Behalve firmant bij laatstgenoemde firma was hij dus ook nog zelfstandig steenhouwer. Zoals gezegd bestond één van de bewerkingen uit het vloeren. Dit hield in het vlakken van de onderzijde van de ligger, hetgeen gebeurde met een rij (een lange lat) welke men bestreek met een verfstof (dodekop). De rij haalde men over de steen en de uitstekende delen werden door de verf getekend en vervolgens afgehakt. Dit ritueel met de rij ging net zo lang door tot de steen volkomen vlak was. Het hakken van de gaten in de stenen was nodig voor de molenspil. Iedere spil had namelijk een andere grootte. De stenen werden o.a. geleverd door de volgende fabrikanten: Joseph Herriger Keulen/Niedermendig Salomon Landau Coblenz/Andernach Carl Ackermann Keulen/Niedermendig Men kende in die tijd verschillende maten van stenen. Enkele voorbeelden: 17e der 1,50 diameter; 16e der 1,40 diameter; 15e der 1,30 diame ter; 14e der 1,20 diameter en 13e der 1,10 diameter. Kleinere stenen werden "wolfjes" genoemd. De dikte variëerde van 16" tot 7 a 8". Al naar gelang van de diameter van de steen. Omdat het vervoer slechts per schip kon plaatsvinden, zullen we steen houwerijen en opslagplaatsen alleen maar aan het water vinden. Blijkens een notariële acte (nr. 3127) van notaris Poortman van 12 no vember 1855, waarin de bezittingen van de heer Engering (overleden 22 oktober 1855) worden vermeld, zijn deze gelegen aan de Nieuwe Haven: "Gekocht 19 en 20 januari 1821. Een bouwmanswoning, bestaande in een huis, koestalling, schuren, paar- destal, wagenloots, boomgaard en erve, alles staande annex en nevens een anderen in wijk B nummer 40, binnen de stad Schiedam belend aan de

Scyedam | 1979 | | pagina 17