Met en zonder paardetram De geschiedenis van de fotografie kent enkele frappante voorbeelden van werkelijkheidsvervalsing. De bekendste gevallen zijn waarschijnlijk wel de twee foto's, waarop resp. Trotsky en Dubcek eerst wel en later niet voorkomen, Andere, gewijzigde politieke inzichten hadden het wen selijk gemaakt, dat de beide heren uit het beeld verdwenen. Dat is het moment, waarop de man met het retouchepenseeltje in aktie komt. Met veel geduld en vakmanschap worden met kleine stipjes re- toucheerverf onwelgevallige personen weggewerkt. Als de eerste, de oorspronkelijke foto er al niet geweest was, zou van hun bestaan op dat moment en die plaats nooit sprake geweest zijn. Ook het tegendeel is bekend: dankzij de retouche kunnen vlekken, rim pels of andere tekortkomingen in het uiterlijk schoon worden weggewerkt. Het illustreert hoe een op het oog neutraal en dus onverdacht medium als de fotografie gemanipuleerd kan worden. Ten goede of ten kwade. Of bij de hiernaast gereproduceerde ansichten sprake is van goed of kwaad, kan buiten beschouwing blijven. Enige aanleiding tot het re toucheren is waarschijnlijk gelegen in de commercie. Wat bleek namelijk toen deze kaart van het Emmaplein eenmaal op de markt was: dat de paardetram zo ongeveer aan zijn laatste rit bezig was en dat opheffing van het weinig rendabele lijntje (van Station naar Hoofd plein v.v.) het enig overgebleven middel was om uit de rode cijfers te komen. Maar de uitgever, de Schiedammer H. v.d. Kooy, zat toen wel met een kaart, die niet meer met de werkelijkheid overeenstemde en die daardoor voor kritische kopers wellicht niet meer zo aantrekkelijk was; de paar detram reed immers niet meer, dus klopte het niet. Er werd bijgevolg naar het retouchepenseeltje gegrepen. Stipje voor stipje verdween Schiedams eerste openbare vervoermiddel van de aardbodem, de wuivende meisjes ter rechterzijde met een blank, opvallend leeg wegdek achterlatend. Geen spoor meer - letterlijk - viel er te bekennen. Of een dergelijke handelwijze - het retoucheren van de tram en het op nieuw afdrukken van de kaart - goedkoper was dan het maken van een nieuwe foto en kaarten, is de vraag. Met het feit, dat het gebeurde is het antwoord al gegeven. Trouwens, al zou het duurder geweest zijn, we zijn er Van der Kooy dankbaar voor. Onbedoeld verrijkte hij Schie dams beeldende geschiedenis met een toch vrij zeldzaam voorbeeld van de retouchepraktijk. Kortom, twee kaarten die geen enkele verzamelaar zou willen missen CEES VAN DER GEER

Scyedam | 1979 | | pagina 23