Met zijn architraaf was het Tien Gebodenbord bevestigd aan een balk, die op ongeveer 10 meter hoogte in de triomfboog was aangebracht. Op deze balk stond geschreven: "Hoord Israël de Geboden en Rechten die ick heden voor uwe ooren spreek". (Deuteronomium 5,1 - vertaling vóór 1637). Het is niet onmogelijk dat op deze balk vóór de Hervorming het triomfkruis geflankeerd door de beelden van Maria en Johannes heeft gestaan. In die tijd moet de kerk ook een "Maria in der zonne" bezeten hebben. Op een foto van het koorinterieur uit ca. 1910 (Arch. Rd.v.d. Mon.Zorg) is deze balk duidelijk te zien. Tijdens de laatste restauratie verdween hij. Op de schets is hij niet aangegeven, zodat het Tien- gebodenbord (thans tegen de westgevel van het noorderschip) los op het koorhek schijnt te rusten. Een deel van dit koorhek - eigenlijk meer een koorschot - met zijn getoogde panelen en zeer interessante maskers is op de schets duidelijk waarneembaar. Het schot heeft thans andere functies: een bank in het westelijk deel van het noorderschip en een los schot in het zuidkoor. Wat de maskers betreft: zij behoren met de in mediallons gesneden koppen op het orgel tot het kwalitatief fijnste renaissance snijwerk dat zich in de kerk bevindt. Tot nu toe werd hieraan nog geen aandacht besteed. Resumerend wat de schets betreft: - de koperen kroonluchters die in 1846 verdwenen, zijn nog aanwezig, evenals "koperwerk" op de regeringsbank de nieuwe banken voor stadsbestuur en notabelen, omstreeks 1785 geplaatst, staan afgebeeld; - de eenheid van het gebouw, die van 1833-1945 was verstoord, is nog intact. Deze drie overwegingen doen veronderstellen dat de schets omstreeks 1800 op papier is gezet. Wie de tekenaar was en waarom hij uitgerekend op een bladzij van een 17e-eeuws boek tekende, zal wel nooit te achter halen zijn. Roden, augustus 1978 M. VERKADE Litt.J.G. Jansen: De Grote of Sint Janskerk van Schiedam - 1962 Drs. G. van der Feijst: Geschiedenis van Schiedam - 1975 Drs. A. van der Poest Clement: kranteknipsels uit de jaren '50

Scyedam | 1979 | | pagina 8