drijf- en zinkhout te doen approbiëren en ter dien eynde eener door snijding in den weg langs de Nieuwe Haven te doen maken en derzelve met een behoorlijke brug te doen dekken, Dit alles tegen een betaling van f. 1.500,- aan de stad. Hier is sprake van het Balkengat 1Men maakte namelijk in dié tijd be zwaren tegen het opslaan van balkhout en vlotten in de Nieuwe Haven, aangezien dit de scheepvaart belemmerde. In een akte van 19 april 1800 spreekt men van 'een waterkolk tot berging van drijff- en zinkhout, geleegen achter de huizinge van Jan Volman be nevens staande aan de Havenweg in het Frankenland dezer stede. En heb bende een toegang naar de Nieuwe Haven door zeekere toebehoorende (etc.)'. WIJK DEN TOORN Op 19 april 1800 'compareerde Maarten van Wieringen Pietersz. woonen- de alhier, dewelke verklaarde bij donatie intervivos of gifte onder de lee- vende te schenken, geeven en vereeren aan zijne dochter Jannetje van Wieringen, huisvrouw van Jacob Poort, meede woonende alhier, de helft in zekere houtzaagmolen genaamd "Wijk den Toorn" met alle deszelfs gereedschappen en sluitboomen, paard, wagen en hetgeen verder daartoe behoort, alsmeede het woonhuis, houtlootzen, knegtshuizinge en erve, alles staande en gelegen annex en nevens den anderen aan het Nieuwerk dezer stad op no: 1428, belend ten noorden Leonardus den Beer en ten zuiden stadsgrond, strekkende voor van de straat tot achter aan de Nieuwe Haven, zijnde voor het geheel belast met een jaarlijkse erfpacht van vijf en dertig guldens, welke de gedonateerde voor de helft tot haar lasten moet nemen. Voorts de helft in een houtzaagmolen en erve ge naamd "de Vlijt", staande en gelegen aan de Oostzijde van de Buitenha ven dezer stad, met een waterkolk tot berging van drijff- en zinkhout daaragter, en welke eene toegang heeft door zeekere doorsnijding in de weg tot de genoemde Buitenhaven, doch welke doorsnijding deeze stad is toebehoorende. In deze akte wordt voor het eerst de naam "Wijk den Toorn" genoemd. Dirk van Essen, eigenaar van de andere helft van de beide molens (hij was gehuwd met Maria Buitelaar, eerder weduwe van Leendert van der Lin den) schonk zijn part aan Pie ter van der Linden, zoon uit het eerste hu welijk van Maria Buitelaar. 1) zie ook Scyedam, 2e jaargang nr. 3, pag. 11 "Een Straatnaamsteen" door A. Gordijn.

Scyedam | 1979 | | pagina 11