Klare met suiker 19 Als nog eens uitgemaakt moet worden, wat de meest karakteristieke prentbriefkaart is, ooit in Schiedam uitgegeven, zou er, zeker onder de liefhebbers, een lange en boeiende diskussie ontstaan. Talloze mogelijkheden zouden geopperd worden: de paardetram met twee paarden op de Broersvest, de vissersschepen in de Lange Haven bij de Vismarkt, het hoogwater aan het Hoofd, de Korenbeurs met daarvoor de Schiedamse branders en distillateurs, de paardemarkt op de Grote Markt, enz. enz. Kortom, deze (moeiteloze opsomming geeft het al aan, er zijn aardig wat kaarten te noemen, die een dierbaar en typisch Schiedams beeld oproepen. Wat dat betreft zou nevenstaande kaart, een stukje van het Emmaplein op de hoek van de le Tuinsingel, nooit een kans gemaakt hebben. Derge lijke herenhuizen zou men eerder in Den Haag, Utrecht of waar dan ook verwachten. Typisch Schiedams zijn ze echter niet, ook al horen ze tot een vertrouwd stadsbeeld, dat we niet graag zouden missen. Nee, de met 'L' signerende afzender maakte deze kaart zo Schiedams door z'n opschrift "Klare met Suiker!". Een herinnering aan een feestje, de hartewens van een drinkeboer of een schriftelijke bestelling misschien? Geadresseerde is namelijk ene A. Pollen in de P.C. Hooftstraat te Amster dam. Pollen, een naam met toch wel enige klank als het over jenever gaat, al zou het in dit geval dan ook water naar zee dragen geweest zijn. Het zal wel altijd een raadsel blijven, wat met de uitroep bedoeld werd. Minder raadselachtig is in elk geval de voorstelling. De datering van de kaart - 20 januari 1899 - duidt er op, dat de foto ge nomen moet zijn in het jaar 1898. In dat jaar namelijk werd prinses Wilhelmina achttien en daarmee gerechtigd tot het dragen van de kroon. Aan het regentschap van de koningin-moeder, Emma, kwam toen een einde. Emma, bijzonder geliefd in Nederland, had kennelijk ook Schie damse harten gestolen. Ter herinnering aan haar werd namelijk door een comitee van Singelbewoners het hiernaast afgebeelde siersmeedwerk aan de stad Schiedam aangeboden. De fotograaf heeft kennelijk kort na de aanbieding zijn plaatje geschoten - het poserend publiek, de vlaggen en de guirlandes met vetpotjes vormen in ieder geval een passend, want feestelijk decor voor de smeedijzeren bloemenzuil. Misschien was de 'klare met suiker' dan ook wel bedoeld als een -verlate- feestdronk. CEES VAN DER GEER

Scyedam | 1979 | | pagina 19