L.A. Abma (1890~1963) 3 Op 29 januari 1963 overleed in het St. Antoniusgesticht te Rotterdam Laurentius Alphonsus Abma, een man die niet alleen vanwege zijn tal rijke publikaties over de geschiedenis van Schiedam, maar ook door zijn werkzaamheden op het Schiedams gemeentearchief (een groot deel van de daar aanwezige klappers staat op zijn naam) bekend stond als een groot kenner van de geschiedenis van onze stad. In 1925 vestigde Abma zich, samen met zijn zusters Johanna Maria en Antonia Johanna, te Schiedam. Aanvankelijk verdiende hij de kost met het maken van manden, iets dat hem vermoedelijk maar matig zal zijn bevallen aangezien hij liever onderwijzer had willen worden. De krisis- jaren kwamen en Abma werd als zovelen werkloos. Eind 1938 werd hij, tezamen met nog drie anderen, op het gemeentearchief aangesteld als 'werkloze hoofdarbeider' met als taak: het vervaardigen van klappers op de notariële archieven. Abma, die zich altijd al voor geschiedenis had ge- interesseerd, was zeer content met deze aanstelling, temeer daar hij van zijn hobbie nu zijn werk kon maken. Later zou dat 'werkloze hoofdarbei der' wat vriendelijker worden omschreven met 'bediende belast met schrijfwerkzaamheden'. De toenmalige gemeentearchivaris, Van der Poest Clement, was bijzonder te spreken over Abma, aan wie hij, toen hij het eens wegens ziekte enige maanden moest laten afweten, met een gerust hart de zorg over het archief kon toevertrouwen. Hij was het ook die er voor zorgde, dat Abma in 1948 in vaste dienst werd aangesteld. In het jaarverslag van het gemeentearchief over dat jaar, prijst hij hem om zijn grote ijver en nauwkeurigheid, ofschoon het hem wel van het hart moet dat Abma's salariëring, zijn prestaties en de tijdomstandigheden in aan merking genomen, beslist te laag is! Het zou lang duren eer daar verande ring in zou komen. Ongetwijfeld vormde de opbrengst van de artikelen, die hij voornamelijk voor de Nieuwe Schiedamsche Courant schreef, een welkome aanvulling op zijn karig loon. Wat bij het lezen van zijn publika ties direct opvalt is zijn grote betrokkenheid bij het katholicisme binnen Schiedam. Veel heeft hij geschreven over onderwerpen, die direct dan wel indirect te maken hebben met het wel en wee van 'zijn' kerk. Ook uit de door hem samengestelde genealogieën (o.a. van de families Nolet en Lans bergen) sprak die 'katholieke' voorkeur sterk. Maar ook over de ontwik keling van het onderwijs alhier heeft hij gepubliceerd, welke belangstelling begrijpelijk was, aangezien hij in zijn jeugd onderwijzer had willen worden Nadat zijn zuster Johanna Maria in 1961 was overleden, besloot Abma naar een rusthuis in Overijssel tegaan. Echter, zijn gezondheid ging snel achteruit en door bemiddeling van pastoor Beekman werd hij opgenomen in het St. Antoniusgesticht te Rotterdam, alwaar hij het tijdelijke met het eeuwige zou verwisselen.

Scyedam | 1979 | | pagina 3