6 dertge met een blaeuwe kaste, een autaer met sijn toebehooren met alle de glaesge kasges ende de beeldekens daarin, item alle de papiere devotie bordekens, ende de patroonen bij haer comparante de voorschreven Franschoysge Peters Lamoine ter hand gestelt". Uit bovenstaand legaat blijkt overduidelijk, dat Anna Jans een 'cloppen- school' hield. Het is echter jammer, dat de notulen van de Gereformeer de kerkeraad eerst omstreeks 1675 aanvangen, want de heren predikan ten zullen wel iets ontdekt hebben van deze 'cloppenschool'. Tevens bezat deze klopzuster een volkomen uitrusting voor het vieren van de H.H. Geheimen. Zou in haar woning, zo vragen wij ons af, op ge zette tijden kerk zijn gehouden? Wij weten het niet, maar een vaststaand feit is, dat Anna Jans 'de clopp' in de droeve jaren na 1574 grote dien sten heeft bewezen aan de Katholiek gebleven ingezetenen van onze stad. Het testament van Anna Jans bepaalt vervolgens, dat betreffende de ver dere door haar 'metter doot ontruymen' en nagelaten goederen daaruit zullen worden voldaan 'ende betaelt alle haer vaders ende moeders cre diteuren', en wanneer deze crediteuren zullen zijn voldaan en betaald 'verklaarde sij testatrice alsdan tot haere erffgenamen te institueren ende te nomineren, gelijck sij institueert ende nomineert bij desen de arme weeskinderen van haer comparantes broeder ende susters, die 't naer haer overlijden best van noode soude moegen hebben, ende dat met vollen rechten van institutie'. Het is opnieuw jammer dat de ouders en de broeders en zusters van Anna Jans niet met name worden genoemd. Tot executeur van dit testament benoemde Anna Jans Gijsbrecht Janszoon Blommesteijn, wonende tot Delft, wien zij verzocht haar testament in al haar punten te willen uit voeren. Anna Jans 'de clopp' is 18 januari 1645 te Schiedam begraven. IETS OVER MARIA KLEIPOOL-BÜSCHER Het zaterdagnummer van de Nieuwe Schiedamsche Courant van verleden week bracht als nieuws, dat te Delft een oude heer, genaamd 'Opa Koste- ring' op 22 november a.s. (1950, red.) de leeftijd van 104 jaren zal be reiken. Voorzeker is dit een eerbiedwaardige ouderdom, maar onze stad Schiedam staat toch nog bovenaan. Want een 150 jaren geleden woonde alhier Achter de Teerstoof een vrouw, de weduwe Maria Kleipool- Büscher, die de leeftijd van 107 jaren, 11 maanden en 19 dagen, dus bij na 108 jaren mocht bereiken. Van deze bijna 108-jarige dame willen wij hieronder enige bijzonderheden vermelden. Maria Büscher, aüas Buscus, werd 10 februari 1711 te Bekom in West- falen geboren. Zij vestigde zich te Schiedam alwaar zij 30 juni 1743 in

Scyedam | 1979 | | pagina 6