7 het huwelijk trad met Reinier Kleipool, die omstreeks 1708 eveneens te Bekom was geboren. Uit dit huwelijk werden te Schiedam tien kinderen geboren, van welke er negen in de doopboeken van onze stad staan opge tekend. Merkwaardig is dat genoemde Maria Kleipool-Büscher op 55- jarige leeftijd nog een zoon baarde: Theodorus Kleipool. Volgens een ver klaring van dr. Kleipool uit Monster is zoiets een unicum. Het getuigt van de vitaliteit van deze vrouw. Reinier Kleipool verkreeg 8 maart 1755 van heren Burgemeesteren van deze stad het 'Klein Burgerrecht', waardoor hij poorter van Schiedam werd, en het doen van zaken hem daarbij werd toegestaan. Deze zaken van Reinier Kleipool zullen wel bestaan hebben in de Klein handel van 'gedistilleerde wateren', wijnen enz. Hij is 9 januari 1791 te Schiedam begraven, nalatende een weduwe van bijna 80 jaren, wonende Achter de Teerstoof. Deze weduwe zou haar man nog 28 jaar overleven. Toen zij 106 jaren telde, was dit voor het bestuur van onze stad aanlei ding de weduwe Maria Kleipool-Büscher een groots feest te bereiden. Over dit feest volgt hieronder een bericht: Schiedam den 11 feb. 1817. Een der zeldzame gebeurtenissen, vooral in ons vaderland, had alhier op gisteren plaats. Maria Büschker, weduwe Reinier Kleipool, geboren in Beckum in het jaar 1711, vierde het hon derd en zesde verjarings-feest hares zoo lang gerekten levens. Na op eergisteren een kind van een harer kleinzonen ten heiligen Doop te hebben gehouden, communiceerde zij, als behoorende tot de Roomsch Catholieke Gemeente, in den morgen zeer godsdienstig, ontving in den voormiddag de bezoeken van onderscheidene personen van alle stand, begaf zich op den middag naar de Pastorie, en van daar naar een loge ment, waar zij hare, zoo eigene, als aangehuwde kinderen en kindskinde ren, met uitzondering van nog eenigen, ten getale van 74 door haar op een zoo burgerlievende last, als gulle verzorging van Heeren Burgemees teren dezer stad, op een feestmaal uitgenoodigd, volvrolijk ontmoette. Ook hare buren hadden zich beijverd, door het stellen van eene schoone eerpoort aan hare woning, die des avonds fraai verlicht was, te dezer, zoo heugelijke gelegenheid haar hunne hulde te toonen. De honderd en zesjarige vrouw geniet onder 's Heeren zegen, hoezeer 10 kinderen ge baard en reeds tweemaal in vergevorderden ouderdom hevige aanvallen van beroertens gehad te hebben, met nog buitengewone geest en ligchaams- vermogens, de meest gewenschte gezondheid. Nog eenmaal mocht mevr. Kleipool-Büscher haar verjaardag vieren, op welke dag zij de gast was van de Zeereerw. heer Pastoor van de Haven- kerk, in dat jaar nog op de Korte Haven-Dam gevestigd.

Scyedam | 1979 | | pagina 7