Hierbij staat ook vermeld, dat Franssen een nieuw orgel bouwde. Hier boven is echter aangetoond, dat dit niet juist is. Een vrij pedaal werd aangebracht van 7 stemmen, t.w.: Contrebas 16 vt., Subbas 16 vt., Octaaf 8 vt., Violoncello 8 vt., Prestant 4 vt., Tuba 16 vt., en Trompet 8 vt. Verder zijn wijzigingen aangebracht, welke in 1883 al gedeeltelijk voor gesteld werden, n.l. op het Groot-orgel werd de Fluit Trav. 8 vt. vervan gen door een Violon 8 vt., de Mixtuur werd teruggebracht tot 4 st. en de Sexquialter 2 st. verdween. Op het kleinorgel werd de Roerfluit 8 vt. vervangen door een Fluit Harm. 8 vt. (waarvan het groot oktaaf in de Holpijp 8 vt. spreekt), de Flageolet 2 vt. en de Carillon 3 st. verdwenen ten gunste van een Voix Celeste 8 vt. en een Violon 8 vt. Het kleinorgel staat geheel in een zwelkast waarvan de jalouzieën te openen en te sluiten zijn door middel van een "expression". De kosten voor dit alles bedroegen f. 2150,— (id. Inv. 192). Alweer volgens "Het Orgel" van 1889 zou dit orgel door Franssen gepneumatiseerd moeten zijn. Dit heeft m.i. alleen betrekking op het pedaal. Het bewijs hiervoor is een contract voor de ombouw van het orgel van L. Ypma &Co., Alkmaar van 10-12-1917 (ld. Inv. 195) waarin "Het orgel geheel naar het buizenpneumatische systeem zal worden inge richt". Hierbij werd ook de speeltafel vernieuwd, terwijl diverse registers wer den toegevoegd resp. vervangen. Eén en ander vond plaats onder toezicht van de toen zeer bekende Pater Huigens en kwam in 1925 gereed. In 1946 werden de laatste wijzigingen door de firma Vermeulen, Alk maar aangebracht, waarbij het opmerkelijk is, dat toen opnieuw vulstem- men werden geplaatst. In oktober 1971 werd de St. Josephkerk gesloten en in de tweede helft van 1973 ging de slopershamer door de kerk. Vóór die tijd had de firma Vermeulen, Alkmaar de voor hen in aanmerking komende zaken uit het orgel gehaald. Hoofdzakelijk enige Beekes-registers, welke ongeschonden waren gebleven, daterend uit 1825. Dit was (volgens opgave Vermeulen, Alkmaar): Bourdon 16vt. -gedeeltelijk geplaatst als Subbas 16 vt. in het pe daal in R.K. Broederenkerk, Kampen. Prestant 8 vt. - nog aanwezig in Alkmaar. Octaaf 4 vt. - nog aanwezig in Alkmaar. Octaaf 2 vt. -geplaatst op positief R.K. Kerk, Ootmarsum. Holpijp 8 vt. - nog aanwezig in Alkmaar. Quintadeen 8 vt. -geplaatst op positief R.K. Kerk, Ootmarsum. Roerfluit 4 vt. - nog aanwezig in Alkmaar. Gedekte Fluit 4 vt. - nog aanwezig in Alkmaar. Mixtuur - enige koren- nog aanwezig in Alkmaar. ÏO

Scyedam | 1979 | | pagina 13