5 Dan werd een orgel gebouwd in de Franciscanerkerk St. Antonius Lodewijk, dat in 1870 werd vervangen door een nieuw orgel van Rütter, Kevelaer. Bovengenoemde instrumenten hadden alle twee klavieren en (aangehan gen pedaal. Een 1-klaviers instrument is nog aanwezig in Ankerveen R.K. Kerk (1826) zij het in geschonden staat en een zeer merkwaardige opstelling. Na de dood van Wander Beekes (tijdens de verplaatsing van het oude Niehof-orgel uit de Nieuwe Kerk te Delft naar Oudewater) zet zoon Machiel de orgelmakerij voort, eerst in Utrecht, later in Delft. Nieuwe orgels worden door hem niet gebouwd. Zijn werk bestaat uit onderhoud, stemmen en (kleine) reparaties. Bij zijn overlijden wordt als beroep "pianostemmer" vermeld. Zoals reeds eerder aangegeven is bijzonder weinig archiefmateriaal be schikbaar, zodat het originele contract met Beekes niet achterhaald kon worden. Wél komt in het kasboek 2) voor, in de jaren 1835 - 37, een betaling aan W. Beekes van f. 50,- per jaar, zijnde interest over f. 1000,- a 5 procent per jaar. In april 1837 wordt aan hem f. 1000,- betaald. Misschien de laatste ter mijn van het orgel Overigens verdiende in die dagen de orgeltrapper f. 15,- per kwartaal en de organist f. 75,- per kwartaal. Uit het kasboek blijkt ook, dat Beekes een onderhouds- en stemkontrakt had voor f. 25,- per jaar, sinds juni 1835, wat later verhoogd werd tot f. 35,- per jaar. Na zijn dood in 1838 wordt het stemkontrakt overgenomen door zijn zoon Machiel, vanaf 1842 in Delft woonachtig 8 F Interessante gegevens vinden we in de notulen van 25 - 5-1842, waaruit blijkt, dat dit eerste orgel een rugpositief bezat. (Weliswaar loos, maar daar kom ik later nog op terug.) Hier staat: "Is gelezen eene missieve van de Heeren Directeuren van het Zangchoor dezer gemeente en van het mu ziekgezelschap, daarbij voordragende om het rugpositief of het zooge naamde Kleinorgel niet meerder te plaatsen (lees: handhaven), maar de Balustrade door te laten gaan, teneinde alzoo bij het uitvoeren van Muziekstukken het gebrek aan de noodige ruimte te verhelpen". Dit verzoek is ook nog aan Tollus, architect van de kerk, voorgelegd, die echter geen bezwaren had. Op 10 - 8 - 1842 wordt goedgevonden de waarde te vragen aan Machiel Beekes, teneinde "waardevermindering en beschadiging van hetselve te voorkomen".

Scyedam | 1979 | | pagina 5