15 Met nog de weduwe Gerritje van Heiningen, schrijnwerker Adrianus Elshof, de smid Gottlieb Schawachter en Speyder de Wildt, rijkscommies, is de opsomming compleet. Wie de geschiedenis leest van Schiedam in de tweede helft van de negentiende eeuw, onder deze titel geschreven door dr. H. Schmitz, zal het een en ander vernemen van de huisvesting in die dagen en ook, dat Schiedam als eerste Neder landse gemeente in 1854 een verordening vaststelde op het bouwen en betrek ken van nieuwe woningen (GAS, Verordeningen en Keuren K 312). De pas gebouwde huisjes vielen nog niet onder die verordening, wel bijvoor beeld het Nieuwsticht, dat in 1855 tot stand kwam in Oost-Frankenland. De afmeteringen van de (enige) kamer bedroegen 4,95 x 3,60 meter. Er was een bedstede, een portaal en een zolder voor meer slaapplaatsen. Vóór de huisjes lagen tuinen, de achterzijde was geheel afgesloten, zonder deuren of ramen. De beverstaartpan Aan de bouw is echter nog iets bijzonders, dat zijn de schubvormige dakpannen. Alhoewel niet met zekerheid kan worden ge zegd, dat de pannen, die hier en daar nog op de daken liggen er in 1853 of 1854 zijn opge bracht, de typische vorm is onmiskenbaar zeld zaam. Op een scherf van dit type is met enige moeite de naam ontcijferd: 'De Nijverheid Oogstgeest'. Ook komen de letters NID (afkorting voor De Nijverheid?) en de cijfers 3, 5 of 8 voor. Het Bureau Voorlichting van de gemeente Oegstgeest kon, heel verrassend, een aantal in teressante gegevens verstrekken. Juist kortgele den is in de pers veel aandacht besteed aan de fabricage van de Oegstgeester beverstaartpan. Volgens een uitgebreid artikel in de Oegstgees ter Courant van 7 maart 1979 is de fabriek in 1943 afgebroken, het lag dicht bij het vliegveld tZCïxKSrrscït»! Valkenburg. De fabricage van de pan is al in 1914 stopgezet. De pan scheen in de praktijk Oegstgeester platte pan, ook wel njet te voldoen. Bij het afdekken van rechtlijni- beverstaartpan, zoals deze in de studieboeken voorkomt. ge randen moest te veel worden afgehakt. Een voordeel is ongetwijfeld het feit, dat de wind er weinig vat op heeft en er geen vogels onder kunnen nestelen. Zolang er niet over de pannen werd gelopen konden ze tien-

Scyedam | 1979 | | pagina 15