Liedje van fatsoen Bij een bezoek aan een familielid in Ammerstol werden wij door een aldaar aan wezige bezoeker - de 83-jarige heer F. Hoeijenbos, beter bekend als 'Flippe' - toegezongen. Helaas is deze serenade niet in dit blad af te drukken, maar de tekst door hem zelf op papier gezet - volgt hieronder. Het liedje was in zijn jeugd 'wereld beroemd': 'In Schiedam beleeft men rare zaken ln verband met de zedenwet. Daar is men een wet gaan maken, Die het vrijen belet, Want wil je gaan zitten in het plantsoen, Dat mag je niet doen, Want dat stuit tegen eer en fatsoen, Daarom mag je dat niet doen. Wil je scharrelen in het portaal, Dat mag je wel doen, Dan sta je tenminste niet voor schandaal En houd je fatsoen'. De tekst van dit liedje zal waarschijnlijk ontstaan zijn in de tijd, dat in Schiedam een politieverordening van kracht werd, waarin het verboden werd 'in gezelschap met iemand van andere kunne te zitten of te liggen op openbare wegen of dijken of hun bermen, glooiingen of onderkant'. De bepaling was niet van toepassing, 'indien de bedoelde personen met elkan der gehuwd zijn of elkander in den len of 2en graad van bloed- of aanverwant schap bestaan.' (Gem. blad no. 22, 23 juli 1912). Schiedam haalde er prompt de landelijke pers mee en zelfs verschenen er spot prenten, die deze, ook voor die tijd malle bepaling, vertaalden naar de landelijke politiek. Overigens vinden we het tevoorschijn brengen van dergelijke teksten wel zo belangrijk, dat we er graag ruimte voor reserveren. Mocht u nog oude liedjes of straatdeuntjes kennen, dan publiceren we deze graag. We zijn benieuwd naar de reakties! A. en H. Groeneweg De Redactie

Scyedam | 1979 | | pagina 17