13 En zoo nader ik dan het einde van deeze mijne pijnelijke taak, zoo blijft mij bijna niets meerder, niets anders overig dan om in mijn openbaare betrekking bekla genswaardige gevangenen uit kragt van het gevelde en met zoo veele aandoen lijke verwen der mededoogen vollen menschheid door den Edelaardige Voor zitter dezer regtzaal, U (gearresteerd 19 feb. 1803) aangekondigde doodvonnis, U bij deeze ter openbaare Vierschaar van deeze gerechte te dagvaarden en wel bepaaldelijk tegen overmorgen woensdag, die zijn zal den 9e deezer, des voor middags tusschen elf en twaalf uren, ten einde alsdan opentlijk en ten aanhoren der zamenvloijende menigte aan te horen zodanig eene sententie des doods, als U ter gemelde tijd en plaats duidelijk zal worden voorgelezen en om dan verder tevens die straffe, welke daarbij bepaald en omschreven zijn zal, aan uw ster felijk lichaam ook dadelijk te zien ten uitvoer brengen. Woensdag 9 maart 1803: de laatste terechtstelling in Schiedam, een zwarte bladzijde uit de geschiedenis van onze stad. Een schrale troost voor Jillis Bruggeman: men was op Pielat van Bulderens eis dat zijn dode lichaam, niet waardig om te worden begraven, in zee zou moeten worden geworpen, tenminste niet ingegaan! Aad van der Tang Belangrijke informatie over de vervolging van homoseksuelen vindt men in W. T. Vleer, Sterf Sodomieter (Rudolph de Mepsche, de homofielenvervolging, het Faanse Zedenproces en de massamoord te Zuidhorn), Norg 1972. Zie hiervoor ook M. D. Teenstra, Volksverhalen en Legenden van vroegere en Latere dagen, Groningen 1843 (blz. 130 e.v.). De voornaamste, in het gemeentearchief alhier geraadpleegde bronnen zijn: 1. Capitale voorstelling en criminele dagvaarding door mr. Pielat van Bulderen (handschrift 41/34) 2. Oud-rechterlijk Archief 84 en 85 (Rol van Criminele Zaken), 3. ORA 87 (Processtukken), 4. ORA 135 (Interrogatoriënboek). Mijn dank aan de heer J. Okkema voor het opzoeken van gegevens in het gemeentearchief van Rotterdam. A. v. d. T.

Scyedam | 1979 | | pagina 13