Kethelstraat 12 Achter de voorname, 19e-eeuwse gevel van een herenhuis in de Kethelstraat gaat het 'nostalgisch' winkeltje schuil van de 'Coöp'. In 1977 ging, in het kader van de 75-jarige jubileumviering, aan de opening een algehele restauratie van het pand vooraf. Een kruidenierswinkel, ingericht zoals dat 60 a 70 jaren geleden gewoon was: een kleine uitstalkast, ouderwetse toonbanken, bakken met peulvruchten en suiker, een stroopvat Alles wordt er nog afgewogen en verpakt in zakken, die boven de toonbank aan een sierlijk gesmede stang hangen. Bij de kassa bevindt zich een trap die naar het museum op de eerste verdieping leidt. Dit museum is zeker ook de moeite van het bekijken waard. Men vindt er oude folianten, foto's, propagandamateriaal; kortom alles wat betrekking heeft op de 75-jarige geschiedenis van de 'Coöp'. Wat het pand zelf betreft: we vinden in 1811 op deze plaats een zekere Albert Zoetmulder, mr. timmerman-aannemer. De timmerwinkel was, zoals toen ge bruikelijk, bij huis. Waarschijnlijk woonde hij boven de timmerwinkel. Albert was voor de tweede maal gehuwd met Catharina Johanna Hulsman, uit welk huwelijk 12 oktober 1822 een zoon, Casparus, werd geboren. Blijkens een akte d.d. 9 januari 1825 nam Albert bij ene Joannes Nolet een hypotheek op ten bedrage van 2500,- voor een huis en erve, zijnde een timmermanswinkel, staande en gelegen aan de noordzijde van de straat naar de Kethelpoort op no. 462'. Op 23 mei 1849 trouwde Casper Zoetmulder, Alberts zoon, met de vijfentwintigjarige Catharina Elisabeth Brandhof, dochter van de koopman Johannes Theodorus Brandhof. Het jonge paar trekt in bij vader Albert, die dan reeds weduwnaar is. Albert Zoetmulder doet de zaak over aan zijn zoon. Casper is klaarblijkelijk niet tevreden met de bestaande situatie. Hij koopt het pand van zijn westelijke buurman (Kethelstraat nr. 7) en verplaatst zijn timmer winkel naar zijn nieuw verworven bezit. Op 1 mei 1854 vraagt hij vergunning 'tot het afbreken en wederopbouwen van deszelfs huis in de Kethelstraat Wijk A. no. 8 volgens overlegde schetstekening'. Dit wordt door de Commissie van Fabrikage toegestaan. De bouw van het 'heerenhuis' gaat voorspoedig, want vijf maanden later, op 7 oktober 1854, vraagt hij een vergunning aan voor het leg gen van een stoep voor zijn huis. Wederom wordt toestemming verleend. Het 'geboortejaar' van het pand, waarin thans het winkeltje van de 'Coöp' is ge vestigd, is dus 1854. Albert Zoetmulder overleed 6 april 1859, in de ouderdom van 87 jaren en 7 maanden. Veel werk Casper had schijnbaar nogal wat werk, want hij vroeg herhaaldelijk toestem ming om het per schip aangevoerde timmerhout op de kaden van de Korte

Scyedam | 1979 | | pagina 17