Lange Haven 111 Het pand Lange Haven 111 bestaat uit twee delen, t.w. de voorbouw, waarvan de nok evenwijdig loopt met de Lange Haven, en de achterbouw, waarvan de nok haaks op deze richting staat. De voorbouw zal omstreeks 1800 gebouwd zijn gezien de vorm van de voor gevel: een z.g. lijstgevel met een strakke, rechthoekige ingangspartij. De omlijs ting van deze entree vertoont een fijne, ingesneden profilering onder een hori zontale lijst, ondersteund door twee kleine, fijn geprofileerde consoles.1 Deze rechtlijnige, strakke vormgeving is duidelijk gericht op de Empirestijl. Strak en sober, in tegenstelling tot de uitbundige Barok- en Rococostijlen. Ook de schuiframen wijzen op de Empirestijl. De verbrede middenstijl met een fijn ingesneden profilering is een nabootsing van de in Frankrijk veel voor komende openslaande ramen, die in ons land niet erg gewild waren om klimato logische redenen. (Bij een schuifraam kan men namelijk de opening van het raam kleiner houden dan bij de openslaande ramen). De rechtlijnige gevel is verfraaid met een tweetal sierankers. De achtergevel is een mooi stuk metselwerk met vlechtingen: een prachtige gevel! De kozijnen zijn duidelijk later ingezet, waarschijnlijk gelijk met de nieuwe voorbouw 1800). De waterlijst is namelijk onderbroken door de kozijnen, wat niet gebruikelijk is. Deze zijn meestal doorlopend aan de onder- en/of bovenzijde van de aanwezige kozijnen. Waarschijnlijk zijn het vroeger kruiskozijnen ge weest. De bovengenoemde waterlijst heeft als functie het onderliggende metselwerk van de gevel te beschermen tegen het langs de gevel lopende regenwater. Hij mag dus niet onderbroken worden! De lijst heeft derhalve geen constructieve functie. Later krijgt hij wel een esthetische functie. Hij accentueert namelijk het horizontale lijnenspel in de Renaissance-gevels. De nok van de achterbouw staat haaks op de Lange Haven. Deze achterbouw met achtergevel is het oudste gedeelte van het pand en stamt waarschijnlijk uit de 16e eeuw. Op de kaart van De Gheijn (1598) is op deze plek al bebouwing aanwezig. Rest ons door middel van archiefonderzoek deze theorie te bewijzen. Deze veronderstelling is gebaseerd op de thans nog aanwezige kapkonstruktie, welke rond deze tijd te dateren valt. De voorbouw zou dan later door verbouw of nieuwbouw van het toen reeds bestaande pand hebben plaatsgevonden, ook al omdat men hier een z.g. lijstgevel vindt, in die tijd zeer gewild. De vroegere voorgevel zal waarschijnlijk een trapgevel geweest zijn van het 'Dordtse' type, dat hier ter stede veel voorkwam. De kap zou uit de 16e eeuw kunnen dateren. Hij is geheel van eikehout vervaardigd. Kap

Scyedam | 1979 | | pagina 21