39 De statie der Dominicanen priester Bernardus van Steenwijck2 had aangetroffen, opvolger van de toen over leden priester Jan Faber. Deze Bernardus van Steenwijck oefende van tijd tot tijd ook de zielzorg uit te Schiedam en Rotterdam. 'Te Rotterdam en Schiedam waren oude godtvruchtige nonnen, van s. Franciscus derde regeldie de bovenghe- noemde priester ontvingen, ende dye neffens haer eenighe devote vrunden ende burgers tot haer trocken, om van Mr. Bernardus bedient te werden. Particuliere burgers dursten Meester Bernart niet ontfanghen, om de groote vreesen en ock omdat ze gheen ornamenten en hadden Deze laatsten riepen hem echter wel te hulp, wanneer iemand in stervensgevaar verkeerde, of brachten hun kinderen ten doop naar Delft of naar Rotterdam, wanneer hij zich daar ophield. Er bevond zich dus te Schiedam een kern van standvastige zusters, hoogstwaar schijnlijk uit het convent van St. Ursula, gezien de mededeling, dat ze van de derde orde van St. Franciscus waren, die de benodigdheden voor de eredienst bewaarden en bij de komst van de priester vrienden en bekenden waarschuwden. Deze bezoeken bleven echter vrij zeldzaam, doordat Bernardus van Steenwijck ook Delft, Rotterdam en de dorpen in de omgeving bediende. Blijkbaar vormde deze kleine groep katholieken de brug tussen het katholicisme van voor 1572 en dat der missie te Schiedam, want de eerste te Schiedam weer woonachtige priester Govert Aertsz. van Vliet vermeldt tevens, dat hij nog vijf of zes van deze zusters persoonlijk gekend heeft. (wordt vervolgd) 2 Bernardus van Steenwijk in Overijsel. Geboren in 1571 of 1572. Student aan het seminarie te Keulen: 13 maart 1593. Magister artium. Vanaf 1599 opvolger van Jan Faber als pastoor te Delft. Pater van het begijnhof aldaar. Gestorven: 5 augustus 1612. Volgens p. Gerlach o.f.m. Cap. in navolging van 'Necrologium diocesis Harlem' is het jaar van overlijden 1613. Jac. de la Torre gaf in zijn verslag van 1656 zelfs 1622 op als sterfjaar. Wij volgen de mening van J. Bruggeman, omdat ook Govert van Vliet dit jaar noemt.

Scyedam | 1980 | | pagina 11