42 Boekbespreking een plaats krijgen. De volgende stap is echter het schrijven van een familie geschiedenis, waarvoor het genealogische schema dan als geraamte fungeert. Is het uitzoeken van een stamboom vaak een werk dat zijn lastige kanten heeft, meer geldt dat nog voor het schrijven van een familiegeschiedenis. Zij doet zeker niet onder voor bijvoorbeeld regionale geschiedschrijving. Integendeel, het is meestal eenvoudiger om over een bepaald gebouw iets te weten te komen dan over het leven van een voorouder, vooral als die nooit aan de weg heeft ge timmerd. De onderhavige publikatie nu geeft niet alleen een goed overzicht van wat zich in de Schiedamse familie Van der Burg heeft afgespeeld, maar is bovendien te be schouwen als een belangrijke aanwinst voor de stedelijke geschiedschrijving. Zo hadden diverse leden van deze familie grote belangen in de jeneverstokerij. Arm waren de Van der Burgen dan ook niet, zoals 'ome Jan' van der Burg (1789- 1886), die, ondanks zijn voorkomen van een 'eenvoudig oud boertje', er niet voor terugdeinsde de bouw van een kerktoren voor eigen rekening te nemen. En wat te denken van de brander Wilhelmus Adrianus van der Burg (1797-1883) die bij zijn dood meer dan een miljoen gulden naliet! Zoals het een familiegeschiedschrijver betaamt, gaat de auteur ook in op de tijd en de omstandigheden waarin de personen leefden, zoals de troebelen rond de opkomst van het Jansenisme in deze streken, waarin de Vlaardingse pastoor Karei de Bont en diens Kethelse tegenhanger Adrianus van Wijk een rol van betekenis speelden. De enige kritiek die je op het boek zou kunnen hebben is, dat aan de leesbaarheid afbreuk wordt gedaan door een veelheid van citaten. Zo is het wel aardig om te vernemen wie de gelukkige erfgenamen van een lid van de familie Van der Burg waren, maar op het laatst worden die opsommingen toch eentonig. Dat het boek in de eerste plaats voor de familie zélf is geschreven is een gegeven waarmee natuurlijk wel rekening moet worden gehouden. Het Familieboek Van der Burg kan worden besteld door overmaking van 40,- op gironummer 1603026 t.n.v. Mr. Dr. V. A. M. van der Burg te Zeist. Ik hoop dat men door lezing van dit boek geïnspireerd wordt om zelf iets over de geschiedenis van zijn of haar familie op papier te zetten. Wanneer dit een Schiedamse familie betreft, dan ziet de redaktie van 'Scyedam' een artikel daar over graag tegemoet! Aad van der Tang

Scyedam | 1980 | | pagina 14