44 Historie actueel Noordvestsingel ioi Toen eind 1977 de grenzen van het toekomstig beschermd stadsgezicht werden vastgesteld, kwamen de branderijen aan de Noordvestsingel daarbinnen te liggen. Een serie classicistische branderijgevels uit de jaren 1873 a 1878 vormen een fraaie afsluiting van het stadsgezicht rondom de molen De Noord. Aan het eind van die gevelwand stond tevens een uit 1903 daterende groot-industriële branderij. Dit brede, voor zijn tijd karakteristieke fabriekspand was een ontwerp van architect Th. E. I. Kramers. De eigenaar heeft het pand helaas niet willen hand haven ondanks het feit dat het door de gemeente als beeldbepalend binnen het toekomstig beschermd stadsgezicht was gekenmerkt. In februari dit jaar is het bijzonder hechte bouwwerk gesloopt, nadat kort daar voor ook een classicistische branderij (Noordvestsingel 113) met de grond gelijk was gemaakt. Al met al een flink verlies voor Schiedam, met name in het kader van de Industriële Archeologie. En des te jammer, nu juist aan de andere zijde van het water van de Noordvest de firma Dirkzwager zo actief bezig is geweest met het restaureren van diverse panden en ernaast nieuwbouw heeft gepleegd fraai aan gepast aan de historische omgeving. Schiedamseweg 30 Kethel) In maart van dit jaar werd van gemeentewege de vrijstaande woning aan de Schiedamseweg 30 in Kethel dichtgemetseld. Naar later bleek in afwachting van het definitief in bezit komen van de gemeente, en met als uiteindelijk doel sloop. Nu is het oude dorp Kethel de afgelopen jaren een steeds verder inkrimpende historische kern geworden. Iedere verdere aantasting moet daarom gewikt en gewogen worden. De vrijstaande woning grenst aan het voormalige raadhuis van Kethel, dat de laatste jaren fraai gerestaureerd is nadat het ook eerst voor sloop bestemd was. Aan de andere zijde van het raadhuisje is de voormalige burge meesterswoning zelfs herbouwd. In dit rijtje is de woning op nummer 30 bijna Noordvest 39-41, gesloopt februari 1980 (foto 1976, A. Gordijn). Pakhuis aan het Groenweegje, dat niet zal worden gesloopt (foto 1980, A. H. Groe- neweg).

Scyedam | 1980 | | pagina 16