62 Einde historisch pand hun neus en mond. Het vliegvuur deed een bovenkamer van de radiowinkel van Van Erwich, waarvan de ruiten ook waren gesneuveld, in brand raken. Hetzelf de gebeurde met de dakgoot van slagerij Van de Water op de hoek van de Dam en de Breedstraat, alsmede bij de Coöperatie de Nieuwe Waterweg in de Kethel- straat. Het vliegvuur bedreigde ook de panden in de Vlaardingerstraat. De brand weerkorpsen van Rotterdam en Vlaardingen die, zoals ik al schreef, assisteer den, legden met een groot aantal stralen een scherm van water over de bedreigde panden, waardoor het vuur werd ingesloten. Brand meester Om 13.18 uur was men de brand meester, maar om 13.20 uur moest er weer een bluseenheid naar de Dam worden gezonden omdat het vuur dreigde op te laaien. De voorgevel van het afgebrande pand helde sterk over en dreigde in te storten. Vanaf de Korte Haven werd de gevel met een takelwagen naar beneden ge haald, wat een metershoge stofwolk veroorzaakte. Het nablussen duurde tot 18.30 uur. In de Lange en Korte Haven dreef die middag een grote hoeveelheid dode vis. Mogelijk waren de vissen gestorven aan de giftige dampen die door de brand waren vrijgekomen en die ook het water in de havens hadden aangetast. Het is te hopen dat de gemeente Schiedam er op toeziet dat zich in historische panden geen 'brandgevaarlijke' bedrijven vestigen, zodat zulke panden niet voor het nageslacht verloren gaan. Ik dank de Schiedamse brandweer en de heer A. C. de Voogd van der Straaten van het gemeentearchief voor de medewerking die ik bij het schrijven van dit artikel mocht ontvangen. vervolg van blz. 59 bepalen tot het beheren van hun grondbezit. Bovendien, dat rond 1800 ver schillende leden van de familie Van der Burg een huwelijk aangingen met de families Beukers en Nolet. De familie Van der Burg echter, die in de 18e, 19e en 20e eeuw een belang rijke rol speelde in katholiek Schiedam, stamt niet af van bovengenoemde Schiedamse regentenfamilie Van der Burg-van Smalevelt. Zij vestigde zich in 1709 te Schiedam vanuit Vlaardingerambacht en stamt van het middeleeuwse geslacht Van der Burch af. Mijn bron, G. A. Meijer o.p., was nog minder betrouwbaar, dan ik al vrees de Men zie voor nadere gegevens het op het gemeentearchief van Schiedam aan wezige: Mr. Dr. Vincent A. M. van der Burg: 'Genealogie Van der Burg'. 's-Gra- venhage, 1965, met aanvullingen in 'Gens Nostra' 1971, blz. 361 e.v. en 'Gens Nostra' 1976, blz. 140 e.v.; kwartierstaten, 'Bijblad Ned. Leeuw', deel 5, 's-Gra- venhage, blz. 90 e.v. en blz. 138 e.v.; stamreeks, 'Bijblad Ned. Leeuw', deel 6, 's-Gravenhage, 1978, blz. 12 e.v. Drs. L. R. A. de Jong O.P.

Scyedam | 1980 | | pagina 10