Boekbespreking 63 H. Nijhofj-van Alderwerelt e.a., 'Schiedam. De geschiedenis van onze stad', Schiedam 1980, ill biz., ill. Toen in 1976 het plan werd geboren om een publikatie het licht te doen zien, waarin de geschiedenis van Schiedam op eenvoudige wijze aan schoolkinderen zou worden verteld, hebben de initiatiefnemers zeker niet kunnen bevroeden dat de verwezenlijking van dat plan enige jaren op zich zou laten wachten. Met name de leden van de gezamenlijke Schiedamse serviceclubs en, zeker niet op de laat ste plaats, het bestuur van onze vereniging, slaakten dan ook een zucht van ver lichting toen begin juni het eerste exemplaar van het schoolboekje aan burge meester Te Loo kon worden aangeboden. Het was allemaal begonnen toen de gezamenlijke Schiedamse serviceclubs zich afvroegen hoe ze het geld, dat aanvankelijk bestemd was voor de aanleg van een midget-golfbaan, op nuttige wijze zouden kunnen besteden. De gemeente Schie dam had namelijk, in verband met de viering van haar 700-jarig bestaan, nog steeds een geschenk van hen te goed. Wat het alternatief was weten we al. Met het bestuur van de Historische Vereniging werd overeengekomen dat zij de uit gave van het schoolboekje zou verzorgen. Er werd besloten om de diverse aspec ten van de geschiedenis van onze stad te laten belichten door mensen die ter zake kundig waren, waarna een eindredakteur voor de 'rode draad' zou zorgen. Helaas ging het allemaal niet zo gesmeerd als was verwacht. Er bleken welis waar voldoende personen bereid om een bijdrage aan het schoolboekje te leve ren, doch door andere activiteiten binnen de HVS - activiteiten die meestal op de schouders van slechts enkelen rusten! - werd het project op de lange baan geschoven. Na overleg met de auteurs werd in het najaar van 1977 contact opgenomen met de onderwijsinspectie van de gemeente Schiedam teneinde deze in de eindredac tie te betrekken. Door de heer A. J. Tigges van de onderwijsinspectie werd een werkgroepje samengesteld, bestaande uit een aantal hoofden en leerkrachten van openbare basisscholen, dat de manuscripten zou beoordelen. Men kwam al rap tot de conclusie dat een groot deel van de manuscripten niet geschikt was voor kinderen van rond de twaalf jaren, een kritiek die vooral het taalgebruik betrof. Er zat niets anders op dan dat de teksten door één persoon zouden wor den herschreven. De keuze viel op Henriëtte van Alderwerelt, destijds werkzaam bij het gemeentearchief. Het is al met al een gelukkige keuze geweest. Henriëtte heeft de teksten op vak kundige wijze herschreven, en wel zo dat niet alleen kinderen het boek met ple zier zullen lezen maar ook volwassenen. Overigens zou het boek waarschijnlijk nooit zijn verschenen zonder de persoonlijke inzet van Cees van der Geer. Hij heeft deze publikatie zo goed verzorgd vooral de kaft is een lust voor het oog - dat, wanneer dit boek in de handel verkrijgbaar zou zijn, het waarschijn lijk een best-seller zou worden! Het boek vangt aan met 'Schiedams oudste geschiedenis', waarin ook wordt in gegaan op de activiteiten van de thans van elke activiteit gespeende oudheid kundige vereniging Helinium. Al in dit hoofdstuk merk je hoe getracht wordt vervolg blz. 65

Scyedam | 1980 | | pagina 11