Schiedammers privé 64 F. C. Noordegraaf Op de foto een groep van Sectie C, 6e Bataljon, Strijdend Gedeelte der Neder landse Binnenlandse Strijdkrachten. De dag van naar buiten treden was 7 mei 1945. We waren gelegerd in de kleuterschool aan de Lange Singelstraat, waarin tevens een noodhospitaal was ingericht. Na korte tijd kwam in dat noodhospi taal, in het kader van de actie 'Zuid helpt Noord', die in het veel eerder bevrijde zuiden van de grond gekomen was, een zgn. 'Medical Team'. Dit bestond uit Rode Kruismannen in blauwe battledress. Ze kwamen met nieuwe geneesmidde len, die in het noorden nog niet verkrijgbaar waren, om de ergste nood te lenigen in de zwaarste gevallen van hongeroedeem, scabiës (schurft), luis enzovoort. De dames op de foto kwamen een kijkje nemen bij het kwartier van de Sectie om te zien of er nog bekenden bij waren. De namen van de dames zijn mij ontschoten. In één der lokalen was een Duitse soldaat opgesloten, die in burger was. Hij was door één van onze patrouilles van de straat gepakt. Er was in die verwarde dagen een overeenkomst tussen B.S. en Wehrmacht dat 'wij elkaar met rust moesten laten', en dat er ook geen gevangenen mochten worden gemaakt. Een wijze over eenkomst om onnodig bloedvergieten tussen de partijen door eventuele heet hoofden te voorkomen. Toen de Duitser werd opgepakt had hij zijn uniform in een koffertje bij zich en na ongeveer een halve dag te hebben vastgezeten, ver wisselde hij in zijn 'cel' zijn burgerkleding voor zijn uniform. Toen moesten wij hem laten gaan. Hij wandelde doodgemoedereerd de deur uit, omdat hij wist dat wij hem niet mochten vasthouden! De personen op de foto zijn (tweede rij van links naar rechts). Jan van Luijk, Kees van Lith, Willem Hoorman (de bekende slager uit de B.K.-laan), daarnaast

Scyedam | 1980 | | pagina 12