68 Historie actueel reactie van de heer P. W. Sneep, zelf wonend enkele huizen verder, op nr. 149: 'Ik las dat uit het huis op de Nieuwe Haven 153 het fraaie gietijzeren bovenlicht is gestolen. Gelukkig is dit niet het geval. Nadat het bovenlicht al aanzienlijk was vernield, hebben wij het verwijderd, voordat het totaal vernield zou worden of gestolen. Inmiddels is het aan de aannemer gegeven om te repareren, zodat het spoedig weer boven de voordeur zal prijken. U schreef 'gietijzeren bovenlicht'. Het is echter geen gietijzer. Het is gemaakt van hout. Repen hout zijn na bewer king aan elkaar gelijmd tot één geheel. De officiële naam van het geval is levens boom. Deze levensboom is samen met die van nummer 149 de grootste. Nr. 153 heeft een druiventros met ranken. Nr. 149 heeft een levensboom in de vorm van een halve cirkel. De voorstelling is een plant, lijkt veel op een varen. De levens bomen van nr. 151 en 147 zijn eenvoudiger. Het zijn slechts stammetjes met bovenaan en onderaan enige versiering. Van pand 155 is de levensboom geheel verdwenen. Helaas. Verder is de geheel verrotte dakgoot van het pand nr. 153 vernieuwd, maar wel geheel in oude staat.' Polderweg In mei is een plan openbaar gemaakt om in het noorden van het industriegebied, in het verlengde van de 's-Gravelandseweg een uitbreiding te realiseren van het industrieterrein. De voorbereidende werkzaamheden zijn reeds verricht. De grens van deze uitbreiding loopt pal achter de bebouwing aan de Polderweg. Enerzijds zal op deze wijze het karakter van de Polderweg worden aangetast, met fabrieks gebouwen op zo korte afstand. Anderzijds kan dit de definitieve ontluistering be tekenen, aangezien de aanwezige boerderijen van hun land en vee worden beroofd. De eigenaren zullen als gevolg daarvan geen geld, maar vooral geen reden meer hebben de boerderijen en andere opstallen te onderhouden, de fraaie rietgedekte hooibergen zullen leeg blijven en allengs verdwijnen. De gemeente zal niet af wachtend mogen toezien, maar enkele beleidslijnen moeten uitzetten. De Polder wetering is het waard. Korte berichten - Voor het op de monumentenlijst voorkomende herenhuis Lange Nieuwstraat 51 is in mei een vergunning aangevraagd tot verbouwing. Daarbij zal tevens de achterzijde worden gerestaureerd, inclusief het weer aanbrengen van een schuin dak. - De restauratie van het pittoreske gebouwtje Westvest 52 is begin dit jaar ge reedgekomen. Het is het tuingebouwtje van het herenhuis Lange Haven 67. - Toen werd eveneens bekend dat de Singelkerk, een neo-gotisch kerkgebouw uit 1881 van architect E. J. Margry, definitief op de lijst van beschermde monu menten is geplaatst. - De gemeenteraad van Schiedam heeft in haar vergadering van 21 april een krediet van 75.000,- beschikbaar gesteld voor subsidiëring van de restauratie aan particuliere monumenten. - 15.000,— werd verstrekt voor het behoud van bij sloop e.d. vrijkomende his torische materialen in het kader van het beschermd stadsgezicht. - Een startsubsidie van 1.250,- is toegekend aan de Stichting Stadsherstel Schiedam (zie ook Scyedam1979, nr. 6).

Scyedam | 1980 | | pagina 16