61 Einde historisch pand bij het blussen van zo'n brand komt kijken geef ik hier de volgende opsomming: zeventien lagedruk-stralen, twee stokstraalpijpen van 32 mm, een waterkanon, acht tien slangen van drie duim en dertig van twee duim (totale lengte slangen: 960 meter). Het grootste probleem waarmee de brandweer te kampen had was het lokaliseren van de vuurhaard. Door de opslag van verfstoffen, aceton, wasbenzine, chemi caliën en een juist die week bijgevulde tank met terpetijn (vier ton) was een levensgevaarlijke situatie ontstaan. Het aangrenzende pand, de ijzerwinkel van de gebroeders Jansen, brandde geheel uit, terwijl de daarnaast gelegen kruide nierswinkel van de heer J. M. de Groot gedeeltelijk uitbrandde. Ook de huizen aan de Korte Haven liepen groot gevaar. Zo moest het pand van de deuren- fabriek Swiderski van binnenuit aan de achterkant worden nat gehouden. Kon de brandweer vanaf die plaats de vuurhaard aanvallen, de panden aan de over zijde van de Dam moest zij afschermen met een gordijn van water, hetgeen met moeilijke omstandigheden gepaard ging. De Oud-Katholieke Kerk, aan de overzijde van het brandende pand, liep veel schade op. Door de explosies was een groot aantal ruiten gesneuveld. Bovendien raakten door de grote hitte de deuren van de kerk in brand, zodat deze door middel van het waterkanon moes ten worden nat gehouden. De verstikkende rook en het vliegvuur2 werden door een sterke oostenwind in de richting van de Kethelstraat geblazen. Door een tekort aan persluchtmaskers hielden vele brandweerlieden een natte doek voor (foto: gemeentearchief) 2 Vliegvuur: vonkend vuur.

Scyedam | 1980 | | pagina 9