83 De Babberspoldermolen afgedekt was, vernieuwd. In 1979 is de K.N.N.V. (Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging) begonnen de romp in te richten als vogelasiel. Teneinde over meer ruimte te kunnen beschikken heeft deze vereniging op 28 mei 1980 bij het college van B. W. het verzoek ingediend om de gehele bemalingsinstallatie te mogen slopen. Ondertussen, zo bleek later, was de dienst Gemeentewerken druk doende om deze laatste nog in een molen aanwezige 'motordiesel' tezamen met het scheprad op de monumentenlijst geplaatst te krijgen en zodoende voor het na geslacht te bewaren. Helaas heeft dit niet mogen baten, want 15 juli 1980 verleenden B. W. toestem ming om tot onvoorwaardelijke sloop (d.w.z. er was geen verplichting om be paalde onderdelen te behouden t.b.v. musea e.d.) over te gaan. In de maanden juli en augustus werd dit vonnis voltrokken. De motor en het scheprad werden in ver- voerbare stukken geslagen of gebrand en afgevoerd. Medio juli ondernamen enkele, bij toeval hierachter gekomen, leden van de Vereniging de Schiedamse Molenvrijwilligers i.o. een bliksemaktie om te redden wat er nog te redden viel. Diverse foto's, een tweetal schoepen en een nauwkeurige opmeting van het scheprad vormden het resultaat. Een trieste herinnering aan wat Schiedams laatste scheprad en wellicht Schie dams laatste horizontale motor (op oorspronkelijke plaats) was. Bronnen: Molennieuws nr. 86 en 87 Archief Hoogheemraadschap van Delfland Archief Babberspolder Gemeentearchief Schiedam Bibliotheek Octrooiraad, Rijswijk Jhr. L. F. Teixeira de Mattos, 'De Waterkeeringen, waterschappen en polders van Zuid-Holland', deel 11,1908 Mededelingen van de heer A. Post, molenaar van de voormalige Nieuwelantsche Molen te Kethel Verklarende woordenlijst: Balie Bestek Bovenas Declaratie Molenroede Onderwiel Poldermolen Scheprad Wateras Omloop van waaraf de molenaar de molen bedient. Dokument waarin beschreven staat op welke wijze het betreffende werk uit gevoerd dient te worden. Zware houten of gietijzeren as waar de wieken aan bevestigd (vastgewigd) zijn. Als het ingenieursbureau het werk goedgekeurd had kreeg de betreffende aan nemer een declaratie van de ingenieurs, waarna de aannemer deze kon verzil veren bij de polder. Lange houten of holle metalen balk, welke in het midden in de bovenas vast gewigd wordt en zodoende twee wieken of enden vormt. Groot houten wiel dat vastgewigd wordt op de wateras. Wind- of paardemolen, welke d.m.v. een scheprad, vijzel of pomp het water uit polders wegpompt. Rad met schoepen, die draaiende om een horizontale as, tussen twee nauwslui tende muren en een opleider het water omhoogpompen. Houten of gietijzeren as waar het scheprad aan bevestigd is en voor de aandrij ving hiervan zorgt.

Scyedam | 1980 | | pagina 11