77 De Babberspoldermolen zal betalen als bijdrage in de kosten van het verhogen van de molen, of het stichten van een stoomgemaal. Het werk zal op 31 december 1887 gereed moeten zijn. Er wordt door ingenieur Th. van de Doll een bestek gemaakt voor het bouwen van het stoomgemaal, met 16 pk stoommachine en 20 pk ketel. Op 20 juni 1887 is het werk echter nog niet aanbesteed, want in een vergadering van stemgerechtigde ingelanden wordt een voorstel tot onderhandse aanbesteding weggestemd. Nadat deze stemming geweest is stelt een der ingelanden voor de molen toch maar te verhogen. Nadat over dit voorstel gestemd is wordt besloten dit in een volgende vergadering te behandelen. Op 16 november 1887 is deze vergadering en met 109 stemmen voor en 71 tegen wordt besloten om de molen toch maar te verhogen en tevens dat het besluit van 29 maart 1886 ingetrokken is. Op 30 november wordt het bestuur van de polder gemachtigd tot publieke aanbesteding over te gaan. Inmiddels is er te weinig tijd overgebleven om het werk gereed te krijgen, maar op 29/31 december 1887 wordt de overeenkomst met de Staatsspoorwegen met één jaar verlengd. Met de aanbesteding wordt waarschijnlijk gewacht tot het natte winterseizoen (als de molen dus moet werken) voorbij is, want pas op 20 april 1888 vindt de aanbesteding plaats. De volgende personen doen geldige inschrijvingen: G. van der Vlugt, Maasland voor 3600,- J. Drinkwaard, Kethel voor ƒ4190,- E. Blok Az., Vlaardingen voor ƒ4360,- B. van der Hoeven, Vlaardingen voor 4500,- J. C. Maasfen, Vlaardingen voor ƒ4533,- P. v. Kempen, Overschie voor 4647,- E. Dorsman, Vlaardingen voor 4650,- P. Batenburg, Vlaardingen voor ƒ4850,- D. Groenewegen Zoon, Nootdorp voor 5757,- Het werk is gegund aan G. van der Vlugt uit Maasland. Uit het bewaard gebleven bestek kunnen we nog wat leuke dingen te weten komen. Zo staat vermeld dat de molen eerst drie meter afgebroken en daarna weer vijf en een halve meter op gemetseld moet worden. Wat betreft de tijdsduur vermeldt het bestek dat het werk zes weken nadat de aannemer de schriftelijke kennisgeving van de gunning heeft ontvangen gereed moet zijn. Of het werk direct na 20 april, of pas nadat de akte met betrekking tot de aanbesteding opgemaakt is (8 mei) aangevangen is vermel den de stukken niet. Tijdens of kort na de verhoging is een gevelsteen aan gebracht, die nu nog terug te vinden is in de molenromp. Reclame Ook op deze molenromp heeft net zoals op vele andere Schiedamse molens (o.a. Hoop, Oost, Drie Koombloemen, Batavier en Meyboom) een reclame gestaan; het bracht wat extra geld in het laadje. In het jaar 1900 sluiten de polder en 'The American Cereal Company', fabrikanten van 'Quaker Oats', een overeenkomst. Deze houdt in dat de genoemde firma voor 25,- per jaar een stuk muurvlakte huurt aan de westkant van de molen, teneinde hierop een reclame aan te laten brengen. Tot op heden kan men, weliswaar nog maar vaag, het glimlachende

Scyedam | 1980 | | pagina 5