33 Hetdragersgilde Artikel 12 gaat over de steun aan de zieke arbeiders. Al naargelang de inhoud van de Bussche krijgt een arbeider die b.v. de lopende week in het geheel niet heeft gewerkt een gehele week ondersteuning. Artikel 13, 15 en 17 regelen de verdiensten van de hoofdlieden, de kosten van onderhoud van het glas in de kerk (bedoeld zal zijn het glas-in-lood-raam in de kerk dat betrekking had op het zakkendragersgilde), vergoeding van de koopman voor het gebruik van ladders en planken, bijdrage van de nieuwe arbeider aan de Bussche. De artikelen 18 t/m 24 gaan over het smakken. Als het klokje aan het Arbeiders of Zakkendragers-huis luidt worden de arbeiders voor het smakken opgeroepen; wanneer zij dronken zijn mogen zij niet smakken. In dat laatste geval krijgen zij een boete van 12 stuivers in de Bussche te storten. Uit artikel 27 blijkt dat de arbeider van elke vier stuivers verdienste vier pennin gen aan de Bussche moest afdragen. Artikel29 en 30 vermelden het loon van dragen en ophouden (van de zakken) van zout en de draaglonen boven het gewone draagloon door de verkoper te betalen van granen uit grote binnenschepen, dit laatste in vergelijking tot de zeeschepen. In de artikelen 31, 32 en 34 wordt duidelijk dat alleen de zakkendragers het in zakken gepakte goed vanuit schepen mogen verwerken, hoewel hier de ontvanger ook wel zelf of met de bij hem in vaste dienst zijnde dienaars mag meewerken; voorts dat alleen de zakkendragers granen die gemeten worden, mogen dragen als- Het 'smakkend.i. dobbelen om werk. (Foto Hij mans.)

Scyedam | 1981 | | pagina 13