Vijf jaar Historische Vereniging Schiedam Cees van der Geer 23 December 1975: het bestuur van de Historische Vereniging Schiedam biedt burgemeester Lems het eerste exemplaar van 'Scyedamaan en start haar vereni- gingsbestaan. Vijf jaren van vele aktiviteiten volgen. Het moge blijken uit een summier omschreven opsomming van wat door de vereniging is tot stand gebracht resp. in gang gezet: - vijf jaargangen van het tijdschrift 'Scyedam - herneming van de uitgave van de reeks 'Schiedamse Miniaturenmet achter eenvolgens de titels: 'Schiedam op schaal', 'Jan van Diggelen - Een Schiedams fotograaf, 'Schie dam in prent\ - de uitgave van de volgende publikaties: 'Schiedam - de geschiedenis van onze stad', Bouwkundig bezit van de stad Schiedam - de opzet en organisatie van een vijftal kersttentoonstellingen in het Stedelijk Museum Schiedam: 'Schiedam op schaal', 'Jan van Diggelen - Een Schiedams fotograaf, 'Octave DeConinck', 'Schiedam in prent', 'Bouwkundig bezit van de stad Schiedam - de instelling en uitreiking van het 'Scyedam '-schildje, waarmee de waardering van de vereniging voor partikuliere bijdragen aan het monumentenbehoud in onze stad tot uitdrukking wordt gebracht; - de uitgave van een zestal wenskaarten met fragmenten van oude Schiedamse kaarten en plattegronden; - de uitgave van een Willem Troostkalender, - het opzetten en (doen) uitvoeren van een lezingenreeks over lokaal-historische onderwerpen; - het instellen van enige werkgroepen die zich bezighielden resp. -houden met: de inventarisatie van het bouwkundig bezit van de stad Schiedam; de inventari satie en beschrijving van Schiedamse prentbriefkaarten; het opstellen van een bibliografie van Schiedamse publikaties; het onderhouden van kontakten met de Dienst Gemeentewerken inzake monumentenbeheer en beschermd stads gezicht en het hiertoe ook bijwonen van de vergaderingen van de Commissie Ruimtelijke Ordening; - het voeren van aktie(s) wanneer vereist, zoals dat het geval was (of nog steeds is) meto.a.: de werf Gusto, het Proveniershuis (met name het Achterhuis), het Weeshuis resp. 'De Lindenhof, de woningbouw in de binnenstad, het pand van Giudici aan de Noordvest/Zijlstraat, het goudleerbehang uit de regentenkamer van het v.m. Weeshuis, het lijmverfbehang uit de kollektie van het Stedelijk Museum, etc. etc. Bovengenoemde opsomming is zeker niet bedoeld als een blijk van zelfvoldaan heid of tevredenheid; het gevoel dat nu op lauweren gerust kan worden bestaat binnen het bestuur beslist niet. Daarvoor vergen niet alleen de voortgang van een groot deel van de hierboven genoemde aktiviteiten veel inzet en werk, maar bovendien liggen er nog taken en plannen die niet tot uitvoering gekomen zijn. Daarvoor is ook de staat van verwaarlozing en bijgevolg de bedreiging van een

Scyedam | 1981 | | pagina 3