25 Vijf jaar Historische Vereniging Nieuwe taken Tot de taken op korte termijn rekent de Historische Vereniging verder nog: - het verzorgen en presenteren van diaprogramma's/lezingen over de lokale geschiedenis in bejaardentehuizen en scholen; - het opbouwen van een audio-archief, bestaande uit op de band opgenomen interviews met oudere Schiedammers die representatief zijn voor bepaalde beroepen of ambten resp. voor bepaalde sociaal-culturele lagen; - het aan de hand van bronnenmateriaal in kroniek vastleggen van alle voor de stad belangrijke (historische) feiten en zaken. Een permanente taak is de verwerving en produktie van geschiedkundig materiaal terpublikatiein 'Scyedam' resp. in de reeks 'Schiedamse Miniaturen'. Overigens zijn ook betreffende de financiering van publikaties in boekvorm voor stellen aan de gemeente gedaan.3 Tot op heden (maart '81werd ook hierop geen enkele reaktie ontvangen. Nog geheel in het stadium van wenselijkheden en/of plannen zijn de hierna te noemen aktiviteiten. Ze zouden echter in de komende (vijf?) jaren tot uitvoering moeten komen: - inventarisatie van monumenten van bedrijf en techniek, - rekonstruktie van een brandersbedrijf, - historische edukatie van de Schiedamse schooljeugd, - aanleg van een audio-visueel stedelijk archief, - strukturering van de samenwerking van de vereniging met het Stedelijk Museum en het Gemeentearchief, - herinrichting van de Plantage. De gehanteerde volgorde geeft overigens niet de mate van belangrijkheid aan. In het beste geval zouden bovengenoemde plannen vrijwel gelijktijdig tot uitvoering moeten komen. Ter nadere toelichting het volgende: Inventarisatie monumenten van bedrijf en techniek Industriële archeologie - de beschrijving en, waar mogelijk, de konservering van zaken, betrekking hebbend op de (begintijd van) het industriële tijdperk - is inmiddels reeds lang een geaksepteerd begrip in de moderne geschiedschrijving. Schiedam telde en telt vele van deze monumenten van bedrijf, arbeid en techniek. Een zo volledig mogelijke beschrijving van deze monumenten zou na de beschrij ving van het bouwkundig bezit van Schiedam de volgende - veel tijd vergende - opgave van de vereniging (en de overheid?) moeten zijn. Rekonstruktie van een brandersbedrijf Samenhangend met deze industrieel-archeologische inventarisatie zou het streven van de vereniging zeker gericht moeten zijn op een mogelijke rekonstruk tie van een typisch Schiedams brandersbedrijf, waarvan met name de inmiddels 3 Genoemde voorstellen beogen de instelling van een garantiefonds, bestemd voor de voorfinancie ring van lokaal-historische publikaties in boekvorm. Het fonds zou voor 3/5e deel garant moeten staan voor de kostprijs van de uit te geven publikaties. Na betaling van de totale kostprijs zouden alle overige baten uit verkoop aan de gemeente komen.

Scyedam | 1981 | | pagina 5