archief van de Schiedamse afdeling van deze instelling in de oorlog verloren is gegaan. Wel weet ik dat er zeven men sen een onderscheiding hebben ontvan gen uit handen van Inspecteur Generaal Van Munnickhof van het Rode Kruis. Op 31 oktober 1936 was het de col lectedag van het Rode Kruis in Schie dam. Deze collecte is toen enige tijd later gehouden. Ook de beide E.H.B.O.-verenigingen heb ben een grote bijdrage geleverd aan deze reddingsactie. De verbandmeesters van Wilton Feije- noord ontvingen ook een onderschei ding van het Rode Kruis; de heer J. Molkenboer het kruis van verdienste en zijn collega de heer W.H. Stuit Sr. de zilveren medaille. De brandweer en de reddingsploeg van Wilton Feije- noord bestonden uit achttien personen en niet uit tien, wat aanvankelijk werd aangenomen. Op maandagochtend 20.11 uur ont ving de directie van Wilton Feijenoord het volgende telegram van het gemeen tebestuur: 'Constateer namens het gemeentebestuur van Schiedam dat de Petrakis Nomikos steeds in gevaarlijke toestand verkeert. Sommeer U onverwijld de nodige maat regelen te nemen om de toestand te doen eindigen. Gelijke sommatie is tot de ka pitein gericht, (was get.) No Is Trent'. De brandweer ontving van de heer H.J. van Wijk uit Rotterdam een gift van vijf dollar (f 9,09). Dit bedrag werd verdeeld onder de werkloze brandweerlieden die aan de blussing van de 'Petrakis Nomi kos' hadden deelgenomen. Ook de N.S.B. had op initiatief van An ton Mussert een inzameling gehouden met het doel de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers die bij de ramp om het leven waren gekomen, op de trouw dag van prinses Juliana een gift te geven. Slechts twee gezinnen van buiten Schie dam hebben deze gift aanvaard (maar dat was louter armoede). Hierbij moet worden opgemerkt, dat burgemeester Van Haaren op 27 juni 1936 in de krant had meegedeeld dat de N.S.B. een staats- Gedenksteen in de brandweerkazerne. (Foto: Ge meentearchief Schiedam). gevaarlijke beweging was. De directie van Wilton Feijenoord kreeg van de Rotterdamse brandweer een extra rekening gepresenteerd voor het beschikbaar stellen van een drijvende stoomspuit. Vele vragen De ramp met de 'Petrakis Nomikos' heeft vele vragen opgeroepen, die wel nooit beantwoord zullen worden. Zeker is dat veertien gezinnen in Schie dam en omgeving in diepe rouw gedom peld waren. Vele oud-Schiedammers kunnen zich de teraardebestelling van de slachtoffers nog goed herinneren. In de nieuwe brandweerkazerne is de gedenksteen, waarop de namen voorko men van de twee brandmeesters die bij 13

Scyedam | 1982 | | pagina 13