Een hoekige Antirevolutionair de ramp het leven lieten, nog altijd te zien. Ook bij de Schiedamse politie viel er een slachtoffer te betreuren. Laten wij de herinnering aan deze mensen, die stierven tijdens het vervullen van hun plicht, levendig houden! Zowel in het politiebureau als in de brandweerkazerne hangt een oorkonde die aan die zwarte dag in 1936 herin nert. De gemeente Schiedam werd in 1969 door een soortgelijke ramp getroffen bij de tankercleaning aan de Haven straat. Zulke bedrijven zouden uit vei ligheidsoverwegingen niet binnen de be bouwde kom gevestigd moeten zijn. Rest mij adjudant Gunneweg van de Schiedamse politie en de heer Van Vliet van Wilton Feijenoord (Pubüc Rela tions) te bedanken voor de medewerking die ik bij het schrijven van dit artikel van hen heb mogen ontvangen. NOTEN 1 Thans worden alle ruimten in tank schepen onderzocht op de aanwezig heid van gas. 2 I.e. ketelvuur. 3 Cofferdam: smalle ruimte, door twee waterdichte schotten begrensd, om twee ruimen of tanks onderling afdoend te scheiden. 4 Zomertank: scheepstank voor vloei bare lading alleen voor korte reizen of voor lichte olie. 5 Diefstalleiding: leiding aangesloten op verzegelde tanks, waardoor illegaal olie kan worden verkregen. 6 Ook kapelaan Koopmans is aan boord geweest, maar hierover kon ik geen gegevens bemachtigen. LvW) Schiedam aan het begin van deze eeuw: een stad waar de kurk van het eco nomisch leven, de brandersindustrie, in zwaar verval was. Aan het begin van on ze eeuw begint zich echter ook een zeke re heroriëntatie af te tekenen. Deze wordt o.a. zichtbaar in de komst van de werf Gusto in 1905 naar Schiedam. De komst van deze industrie bracht uiteraard ook de komst van mensen met zich. Eén van hen was Hermanus Wie- kenkamp. Wiekenkamp, op 4 januari 1887 te Utrecht geboren, trad op 5 maart 1906 bij Gusto in dienst. Twee zaken hebben zijn leven vooral bei'nvloed: zijn Protestants-Christelijke levensovertuiging en zijn arbeider-zijn. H. Noordegraaf Het was deze combinatie, die hem zich deed aansluiten bij het Christelijk Natio naal Vakverbond en de Anti-Revolutio naire Partij. De meeste Protestans-Chris- telijke arbeiders, die in die tijd georga niseerd waren, behoorden tot het in 1909 opgerichte CNV. Hoewel het CNV niet met de ARP ge ïdentificeerd mag worden, was er wel duidelijk affiniteit. Meer dan de even eens Protestants-Christelijke CHU had de ARP een sociale inslag, ondanks dat deze inslag niet altijd tot zijn recht kwam. Kuyper, de voorman van de ARP, had zich meerdere malen gekeerd tegen het kapitalisme als zijnde een systeem, waar de snoeken de voorntjes opeten (de sterken de zwakken vermor- 14

Scyedam | 1982 | | pagina 14