Boekennieuws In december 1981 is verschenen: 400 jaar Stadstimmerwerf. Van fabriek meester tot directeur gemeentewerken. onder redactie van Drs. G. van der Feijst, M.P. Kloosterman en G. van der Poel. Uitgave: Dienst Gemeentewerken i.s.m. Gemeentearchief Schiedam. Formaat 24 x 15,5 cm, ingenaaid, 95 pagina's, 23 afbeeldingen. Prijs: f 15,00. Verkrijgbaar bij het Stedelijk Museum en de Schiedamse boekhandelaren). Wie in een boek de geschiedenis moet vastleggen van wat tegenwoordig heet de Dienst Gemeentewerken van Schie dam, loopt het risico er nooit mee klaar te komen, indien hij zich geen beperkingen oplegt, of laat opleggen. Natuurlijk is er altijd, dus ook in dit geval een financiële grens, waardoor het boekje niet dikker dan 95 pagi na's is geworden. Maar juist Gemeen tewerken heeft zoveel raakvlakken met het leven van een stad, dat evengoed een veelvoud gevuld had kunnen wor den. Het boekje valt in twee duidelijk gescheiden delen uiteen. Tweederde deel beslaat de periode tot 1940, meer dan 350 jaar, en is van de hand van gemeentearchivaris Drs. G. van der Feijst. De rest gaat over een periode van 1940 tot heden en is samenge steld door een zevental medewerkers en oud-medewerkers van de dienst zelf. De nauwgezette historische uiteen zetting omtrent de periode vóór 1940 is geschreven met een precisie, de archivaris eigen, direct gebaseerd op de aanwezige archiefstukken. Hij heeft de losse gegevens in de stads- stukken aaneen weten te smeden tot een logisch geheel, wetend wat weg te laten en wat te benadrukken, ie dere conclusie direct volgend uit aan wijsbare gegevens, een boeiende speur tocht, een werk van buitengewone waarde. En ondanks deze beperkingen STADSIIMMfifW Hl is een leesbaar verhaal ontstaan met interessante bijkomstigheden, terwijl het de lezer een heldere kijk geeft op de tijd waarin het zich afspeelt. Als nadeel zou genoemd kunnen worden dat het een kijk is vanuit de gezichtshoek van het stadsbestuur en de stadsarchi tect. Maar in feite kon de schrijver niet anders, de stukken boden niet meer. Want waar het verhaal eigenlijk hoop vol begint met de eerst bekende stads- arbeider, Cornelis Dircksz., timmerman in 1524, daar wordt de lezer nadien keer op keer noodgedwongen teleurge steld door het meestal ontbreken van gegevens over de gewone arbeiders, de timmerlieden, stratenmakers, bagge raars, grondwerkers, metselaars, sjouw- wers. Zelfs hun aantal is meestentijds niet bekend en evenmin hun loon en werkomstandigheden. 18

Scyedam | 1982 | | pagina 18