Historie actueel R.W.Poels Restauratie woonhuismonumenten Reeds sinds 1977 wordt in Schiedam ge werkt aan de totstandkoming van een Beschermd Stadsgezicht. Ondanks het feit dat velen de procedure nog veel snel ler zouden willen zien verlopen, is in december op weg naar het uiteindelijk doel, een belangrijke stap gezet. Aange zien de grenzen voor het grootste deel en de historische kwaliteitskaart reeds zijn vastgesteld en de gemeenteraad in de cember j.l. in beginsel besloten heeft op de ingeslagen weg voort te gaan, hoeft betreffende de restauratie en de bijbe horende subsidiëring, niet op de defini tieve vaststelling van het Beschermd Stadsgezicht te worden gewacht. Van daar dat, eveneens in december, door de gemeenteraad kon worden aangeno men het 'Meerjarenprogramma restaura tie van woonhuismonumenten in het te beschermen stadsgezicht Schiedam'. Uit het programma blijkt o.a. dat de komen de 10 jaren in totaal 203 historische beeldbepalende panden met woonbe stemming voor restauratie en subsi diëring in aanmerking komen. Deze gang van zaken is mogelijk gemaakt aangezien de veel tijd vergende proce dure anders voor veel panden fataal zou kunnen zijn. Een belangrijke stap en een te prijzen gang van zaken. De trieste gebeurtenissen in december en januari tonen hoe nodig het is. Schiedamsche Courant Het door Schiedam in 1941 geannexeer de Kethel heeft de laatste jaren een aan tal aanslagen op zijn naam moeten ver duren. De plaatsnaamborden verdwenen en de ANWB-verwijzigen veranderden. Maar begin dit jaar is ook Schiedam een stukje identiteit kwijtgeraakt. Op 15 januari verscheen voor het laatst de Schiedamse bijlage van het Rotterdams Nieuwsblad: de Schiedamsche Courant. Weliswaar was het geen zelfstandige krant (meer), en zelfs moest de inhoud gedeeld worden met Vlaardingen, maar er was in ieder geval nog een eigen kop. Schiedam, Vlaardingen en Maassluis moeten het nu met één gemeenschappe lijke kop doen: RN Waterweg, aangevuld met Rotterdams nieuws, nog steeds als bijlage bij het hoofdblad. De Schiedamsche Courant werd door het Rotterdams Nieuwsblad op 5 september 1969 van stal gehaald om de stad als bij blad van plaatselijk nieuws te voorzien. Men blies haar daarmee kunstmatig nieuw leven in, want zij was in bezet tingstijd, op 31 december 1943, opge houden als krant te bestaan. In oor sprong dateert de Schiedamsche Courant van 1847, toen het eerste nummer uit kwam op vrijdag 26 februari, met een verschijningsritme van één keer per week. Vandaar dat men in 1969 kon starten met de 97e jaargang. De laatste jaren kampte de vaderlandse pers echter steeds meer met problemen: de zaterdageditie verviel, de pagina's moesten worden gedeeld met Vlaar dingen en vorig jaar verhuisde zelfs het redactiekantoor naar Vlaardingen. En hoewel het nieuws gewoon doorgaat, is de naam in de 110e jaargang voor de tweede maal verdwenen. Kreupels traat In januari hing de dreiging van onbe woonbaarverklaring, en daaruit onmis kenbaar voortvloeiende sloop, boven de pandjes Kreupelstraat 5 t/m 11. Het gemeentebestuur voerde een aantal, ge zien de omstandigheden weinig ter za ke doende redenen aan, en naar later bleek nog in een te vroeg stadium ook. Volgens historisch onderzoek van ge meentearchivaris Drs. G. van der Feijst, dateert het rijtje, dat bekend staat als het zgn. Buitenhofje van Belois, vrijwel 22

Scyedam | 1982 | | pagina 22