Mededelingen tie, maar meer nog wegens de directe relatie met de oude monumenten, dienen het Oude Kerkhof en Lange en Korte Achterweg aangemerkt te worden als overgangsgebied. Om deze reden dienen ze een andere behandeling te krijgen met een andere architect en minstens met meerdere alternatieven. -De rooilijnen van Korte Achterweg, Lange Achterweg en Laan dienen zoveel mogelijk gehandhaafd te worden. Zon der te veel extra kosten is daar een op lossing voor te vinden. Verdraaiing van de as snijdt iedere mogelijkheid af om nu nog aanwezige panden te handhave- ven, zelfs indien realisering van het plan partieel zou geschieden en men later een deel zou willen aanpassen. - Laan en Korte Achterweg dienen in grote lijnen hun oude breedte te behou den. -De Oude Kerkhofwand in het plan heeft een te grote plasticiteit. Dit en de glazen trappenhuizen concurreren te veel met de Grote Kerk. - Een eerdere toezegging dat de oude muur met steunberen aan het Oude Kerkhof (grenzend aan de bebouwing van de Nieuwstraat) wordt gehandhaafd, hadden wij graag herhaald gezien. - Om de relatie van een nieuwbouwplan met de omliggende monumenten goed te kunnen bepalen, is het noodzakelijk de omliggende bebouwing in een vogel vluchttekening op te nemen; in dit ge val de Grote Kerk, de Lindenhof en het Stedelijk Museum. -Nog steeds wordt gepleit voor minstens handhaving van de panden Lange Achter weg 47, 65, 71, 73/75, 38 en 40, Korte Achterweg 4, 6 en 16 en Laan 42 en 44. Bij de planontwikkeling dient Monumen tenzorg nauw betrokken te worden, im mers de gemeente Schiedam werkt sa men met Monumentenzorg aan de tot standkoming van het Beschermd Stads gezicht Schiedam. Het bouwplan tweede fase ligt, het zij nogmaals gezegd, geheel binnen deze grenzen. Laat Schiedam nu dit Beschermd Stadsgezicht niet gelijk met de eerste confrontatie een nederlaag toebrengen. Korte berichten - Op 2 maart wordt het nieuwe onderko men van het VVV-bureau geopend. Het gebouwtje op de hoek van Buitenhaven en Koemarkt is volledig gerestaureerd, hoewel van het interieur niets behouden is kunnen worden. - In november is de Kethelverwijzing op de rijksweg en in het noordelijk stadsdeel vervangen door de aanduiding Schiedam-noord. - In november 1981 is een oude deur met gietijzeren rooster van het pand Lange Kerkstraat 11 door een nieuwe vlakke deur vervangen. Hetzelfde is gebeurd met een deur met gietijzeren rooster van het pand Kreupelstraat 1Het resulteert in beide gevallen in een verarming van het historisch gevelbeeld. VERENIGINGSENQUêTE Begin december 1981 werd aan alle leden van de H.V.S. een vragenlijst gestuurd. In januari 1982 waren 83 lijsten geretourneerd w.o. enkele van bedrijven of instellin gen. Omdat in bepaalde gevallen ook hierin op vragen antwoord werd gegeven en suggesties werden gedaan, zijn deze lijsten in de tellingen verwerkt. 21 (25%) van de terugontvangen lijsten kwamen van buiten Schieden. De rest, uiter aard, van de plaatselijke leden. Bij een ledenbestand van ca. 625 leden is dus het per centage terugontvangen lijsten ruim 13%. 25

Scyedam | 1982 | | pagina 25