Redactioneel 'Scyedam' is een uitgave van de Historische Vereniging Schiedam en wordt toegezon den aan leden en begunstigers. 1 22,50 individueel lidmaatschap f 30,00 lidmaatschap per echtpaar f 12,50 houders bejaardenpas Men kan zich - schriftelijk - als lid aanmel den bij de heer P.PIaisier, Vlaardingerdijk 414, 3117 ZW Schiedam, waarna een ac ceptgirokaart zal worden toegezonden. Redactie: Aad van der Tang Cees van der Geer Ruud Poels Herman Noordegraaf Redactieadres: Van Oldenbarneveltstraat 8, 3119 ML Schiedam Telefoon: (010) 73 67 09 Inhoud: R.W. Poels: Korte Haven 17 ten onder 3 Drs G. van der Feijst: Het herenhuis Korte Haven 15-17 6 L van Wagtendonk: De ramp met de 'Petrakis Nomikos' 8 H. Noordegraaf: Een hoekige Antirevo lutionair 14 Boekennieuws 18 W.F. van derSman: Mondelinge histori sche documentatie (6) 20 R.W. Poels: Historie actueel 22 Mededelingen 25 Afbeelding omslag: Ingangpartij Korte Haven 17 (circa 1954). (Foto: gemeentearchief Schiedam). Misschien zult u even met uw ogen hebben geknipperd toen u dit nummer van 'Scye dam' te zien kreeg: gekleurd omslag, groter formaat Inderdaad, 'Scyedam'is veranderd, een ver andering ten goede naar wij hopen. Het was ons niet mogelijk op de oude voet voort te gaan. De drukkosten waren zó hoog dat wij genoodzaakt zouden zijn öf de contributies te verhogen, öf slechts vier nummers per jaar uit te brengen. Dat noch het een, noch het ander ons aansprak zal niemand verba zen. Vandaar dat wij naar een drukker uitke ken die niet alleen voor ons betaalbaar was maar die bovendien goed werk afleverde. Wij vonden hem in de persoon van de heer W. van der Louw te Berkel en Rodenrijs, iemand die veel ervaring heeft met het druk ken van 'historische'periodieken. Wij hopen dat er tussen hem en de HVS een goede samenwerking zal ontstaan. Als voordeel van deze 'omzwaai' kunnen wij nu al noemen, dat het waarschijnlijk weer mogelijk zal zijn per jaar zes nummers in plaats van vijf uit te brengen. Bovendien leent deze nieuwe opzet zich uitstekend voor rubrieken als 'vraag en aanbod' en 'in gezonden brieven'. Wat dit laatste betreft: heeft u een mening over zaken die met de activiteiten van onze vereniging verband houden, heeft u iets mee te delenlaat ons dat dan weten. 'Scyedam' moet meer dan voorheen het geval was een spreekbuis van de vereniging worden! In dit nummer veel aandacht voor het pand Korte Haven 17 dat onlangs onder slopers handen viel. L. van Wagtendonk, die al eer der in dit tijdschrift schreef, belicht de ramp met het schip de Petrakis Nomikos in 1936, een ramp die de oudere lezers zich vermoe delijk nog wel kunnen herinneren. Herman Noordegraaf geeft een biografische schets van Hermanus Wiekenkamp, 'een hoekige Antirevolutionair'. Het ligt in de bedoeling in ons blad meer van zulke schetsen op te nemen. Voorts vindt u in dit nummer oude vertrouw de rubrieken zoals 'Boekennieuws', die aan merkelijk is uitgebreid. (AvdT) 2

Scyedam | 1982 | | pagina 2