Korte Haven 17 ten onder R. W. Poets Bergstenen sluitsteen van de ingangpartij van Korte Haven 17. (Foto: A. H. Groeneuieg 1982). Woensdagochtend 27 januari 1982 werd, tussen 7 en 8 uur, terwijl de stad nog in duisternis was gehuld, de voorgevel van het voormalige herenhuis Korte Haven 17 neergehaald. Het was de doodsteek voor dit in wezen fraaie ge bouw, na een lange lijdensweg, die in het begin van de zeventigeijaren begon. Jarenlang was de parfumeriefabriek 'Lo tus', de fabrikant van o.a. Dralle haarwa ter, gebruiker geweest van het complex, dat zich uitstrekte van de hoek van de Elzensteeg tot en met Korte Haven nr. 21, het pand met de dubbele klokgevel. Vanaf dat ogenblik viel het complex, en dus ook het belangrijkste en fraaiste pand, het statige herenhuis op nr. 17 ten prooi aan vernielzucht en diefstal. De voor een groot deel nog aanwezige historische interieuronderdelen werden bijna systematisch in duistere uren uit- gesloopt, zoals omwonenden keer op keer konden constateren. Zo was reeds in 1975 de toestand ontstaan, waarin het pand zich in 1981 bevond: leeg, vrij toegankelijk, onbewaakt, met een ontta keld interieur, ten prooi aan weer en wind, in eigendom bij een speculant die het gebouw liever gesloopt zag, dan er geld voor restauratie in te steken. Na de plaatsing in 1968 op de Lijst van be schermde monumenten1) (reeds vanaf 1915 had het op de voorlopige lijst ge staan), werd door de toenmalige eige naar een beroepsprocedure aangespan nen. Een uitputtingsslag tussen monu mentenzorg en de achtereenvolgende eigenaars was begonnen. In 1977 werd een poging ondernomen om in het pand appartementen onder te brengen. In 1980 strandden deze plannen. Na het interieur kreeg nu ook de gevel te lij den van verval. Deze werd benut door een autosloopbedrijf om er sloopauto's tegen op te stapelen. Gevel en beeld houwwerk werden danig, maar niet on herstelbaar beschadigd. Toch bleef er reële hoop op een positieve ommekeer. Het gebouw had immers de kwalificatie als monument, was fraai van uiterlijk en het inbouwen van appartementen was technisch haalbaar. In december van het afgelopen jaar bleek uit krantenberichten dat het ge bouw reëel gevaar liep in de nabije toekomst gesloopt te worden. De eige naar, de Haagse ontwikkelaar van onroe- 3

Scyedam | 1982 | | pagina 3