rend goed Kavel BV, zou monumenten zorg zover hebben gekregen dat de ge vel gesloopt zou mogen worden. Een ontwerpbesluit daartoe zou reeds op het bureau van de minister liggen. De Histo rische Vereniging stuurde aan het mini sterie van CRM een met redenen om kleed verzoek om de fatale beslissing niet te nemen. O.a. de volgende argumenten werden aangevoerd - Het pand is een fraai voorbeeld van een monumentaal herenhuis. Het heeft een evenwichtige gevelindeling en een fraaie deur- en vensteromlijsting. Het gebouw dateert bewijsbaar uit 1803/1804. - Ontwerper is bijna zeker de indertijd te Rotterdam woonachtige architect C.G.F. Giudici. De door hem in Rotter dam ontworpen gebouwen zijn alle bij het bombardement van mei 1940 ver woest. Het noodlot wil dat het afgelo pen jaar een sloopvergunning voor een ander herenhuis van zijn hand in Schie dam in hoger beroep werd bevestigd, lou ter op formele gronden. - Het gebouw staat temidden van een his torische omgeving; vervanging door nieuwbouw zou de harmonie verstoren. -Sinds 1977 wordt in Schiedam gewerkt aan een procedure die tot een Beschermd Stadsgezicht moet leiden. Op de bijbe horende, met monumentenzorg vastge stelde kaart 'Historische kwaliteit' is het pand aangemerkt als beeldbepalend. -In december 1981 is door de gemeen teraad aangenomen het 'Meerjarenpro gramma restauratie van woonhuismonu menten in het te beschermen stads gezicht Schiedam'. Ook het pand Korte Haven 17 past in het kader van deze plannen. Het antwoord dat de vereniging half januari ontving liet niets aan duidelijk heid te wensen over. Reeds op 22 decem ber 1981 was het pand bij beschikking nr. MMA/MO 214.740 afgevoerd van de lijst van beschermde monumenten, waarbij nog werd medegedeeld dat aan de beslissing van de staatssecretaris een advies van de Rijkscommissie voor de Monumentenraad ten grondslag had ge legen. We geven voor een goed inzicht de tekst van het besluit hier weer. 'De staatssecretaris van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk werk. Over wegende dat de panden Korte Haven 15 en 17 bij beschikking van 17 juni 1968, OKN 144614, werden geplaatst op de vastgestelde monumentenlijst voor de gemeente Schiedam; dat langdurige leegstand tot gevolg heeft gehad dat de bouwkundige staat van de panden zeer slecht is; dat de rui ten in de gevels niet meer aanwezig zijn en dat de kozijnen, lambrizerin- gen, scheidingswanden en trappen ern stig beschadigd zijn; dat de voorge vels van de panden alsmede de daarin verwerkte decoraties eveneens ernstig zijn beschadigd; dat de cultuurhisto rische waarde van de panden niet zo danig moet worden geacht dat zij on der deze omstandigheden een verdere bescherming ingevolge de Monumenten wet rechtvaardigt; Gehoord de Monu mentenraad (advies 4 december 1981, nr. 74.790); gelet op artikel 11, juncto artikel 9 van de Monumentenwet; BESLUIT: De panden Korte Haven 15 en 17 worden afgevoerd van de vastgestelde lijst van beschermde monumenten voor de gemeente Schiedam Beroepschrift Het bestuur van de Historische Ver eniging Schiedam besloot tegen dit be sluit in beroep te gaan. Het had daar wettelijk tot 22 februari de tijd voor. Het meende goede argumenten in han den te hebben, die de confrontatie met de in het besluit aangevoerde redenen zeker aankonden. Immers, hangt het bestaan van een pand af van het feit dat kozijnen, lambrizeringen, scheidingswan den en trappen ernstig beschadigd zijn? Er zijn vele monumenten zonder enig origineel interieuronderdeel, zelfs wor den ze soms met toestemming uitge- sloopt (zoals is geschied met de monu mentale trap van gebouw Arcade en de 4

Scyedam | 1982 | | pagina 4