Korte Haven 13, 15, 17 circa 1935. (Foto: Gemeentearchief). interieurs van het Proveniershuis). En wat te zeggen van het argument 'dat de ruiten in de gevels niet meer aanwezig zijn'? Dat verder de voorgevels en deco raties ernstig beschadigd zouden zijn is sterk overdreven. Zo waren de decora ties te restaureren zonder sporen na te laten. Tenslotte ontbrak een bepaling dat bruikbare (decoratie-) onderdelen bij onverhoopte sloop dienden te wor den gered van vernietiging en ter beschik king van de gemeente Schiedam dienden te worden gesteld. Maar tussen al deze zaken wringt zich de niet te aanvaar den gedachte, dat dit gebouw juist als beschermd monument verloren heeft. Immers er is toegegeven aan de wens van de eigenaar (slopen van het pand) en dat schept een hoogst onaangenaam en ontoelaatbaar precedent. De toestand van het pand was het resultaat van be wuste verwaarlozing van de achtereen volgende eigenaars. De indruk zou ge wekt kunnen worden dat de aanhouder in het verwaarlozen wint, met alle desa streuze gevolgen van dien. In bovenstaande zin werd een beroep schrift opgesteld voor de Raad van State. De brief lag practisch klaar voor verzen ding toen in de vroege morgenuren van woensdag 27 januari, zonder enig voor teken, de voorgevel werd neergehaald. In de nacht had het sloopbedrijf het ma terieel laten aanrukken om, voordat Schiedam wakker was geworden, maar ook voordat maatregelen waren getrof fen die de gemeente eist bij sloop, de belangrijkste delen van het gebouw te vernietigen. Een opzet die uit de ge volgde gang van zaken blijkt, maar ook werd toegegeven. Wilde men het be roepschrift van de Historische Vereni ging vóór zijn? Voelde men nattigheid? Het naar het gemeentearchief op weg zijnde personeel moest verbijsterd con stateren, dat het pand dat er de vorige 5

Scyedam | 1982 | | pagina 5