Het herenhuis Korte Haven 15-17 avond nog verlaten bijstond, nu één nacht later, verdwenen was. Zij konden niet meer doen dan het veilig stellen van een drietal bergstenen decoratie onderdelen van de ingangpartij; een gebeeldhouwde vrouwenkop en twee sierconsoles van het hoofdgestel. 'Voor de liefhebbers', was er gezegd. De zware fragmenten werden voorlopig onderge bracht in het gemeentearchief. Alles overziend gaat men zich afvra gen of die paar laatste maanden niet anders hadden kunnen verlopen, m.a.w. of de diverse belanghebbenden wel juist gehandeld hebben. Er blijft toch de vraag of de argumenten van Monumen tenzorg wel terzakedoend waren. Heeft men daar niet, in dit kennelijk langdurige en lastige geval te snel gekozen voor afstoten in het kader van de slechte fi nanciële positie van het rijk? Is er wel eenduidigheid van beleid, indien tege lijkertijd een Beschermd Stadsgezicht wordt voorbereid? En waarom is er geen clausule opgenomen betreffende histo rische materialen? Schiedam zit er maar mee. Een grote wond is geslagen op een gevoelige plek. Maar gaat de gemeente Schiedam zelf wel vrijuit? Als de ge meente het pand had willen handhaven had zij op tijd bezwaar moeten aanteke nen; zij had dan zeker middelen gevon den om de snelle sloop uit te stellen. Zo schijnt men al vrijdag ervoor te hebben geweten wat er de week erna ging ge beuren. Of is men toch overvallen door de snelle gebeurtenissen en zijn er mis verstanden op het stadskantoor ge weest? Zo had de gemeente verder het initiatief kunnen nemen om vrijkomen de materialen te verkrijgen. Er is nota bene jaarlijks een bedrag van f 15.000,00 beschikbaar voor aankoop, vervoer en opslag van dergelijk materiaal. Schiedam is een stukje armer geworden. De klap is harder aangekomen dan het verlies van het monument alleen! V Tekst monumentenlijst Korte Haven 17: 'Deftig herenhuis (XlXa) met lijstgevel, ver sierd door een als rustica gepleisterde midden- risaliet en gebosseerde zijpilasters. Rijke om lijsting van de deuren met consoles, hoofdge stel en op de sluitsteen van de boog een vrou wenkop. Eenvoudiger omlijsting van de boven vensters. Oorspronkelijke deuren Kortgeleden heeft gemeentearchiva ris drs. G. van der Feijst de ge schiedkundige feiten betreffende het pand Korte Haven 15-17, voor zover te vinden in het gemeen- archief verzameld. Gezien de actue le ontwikkelingen rond dit pand (zie het voorgaande arttikel) geven we het resultaat hier weer. Op de kaart van Bol'Es uit 1770 staat op de plaats van het huidige pand Kor te Haven 15-17 een huis met een tuin aangegeven, strekkende tot aan de West- Drs G. van der Feijst molenstraat. Deze situatie wordt beves tigd door transporten, d.d. 22 bovember 1749 en 26 april 1755: 'zeekere huijsin- ge, tuijne en erve, staande ende geleegen annex den anderen aan de zuijdzijde van de Have binnen deeze stad op no. 402, ...strekkende voor van der straten tot agter aan de Westmolenstraat' (1755). Op 18 november 1780 wordt het ver kocht aan Jan Nolet, Cornelis Nolet en Matheus Schut. Deze drie sluiten in 1781 een lening ad 8000 gulden en verbinden 6

Scyedam | 1982 | | pagina 6