bood een glanzend perspectief. Stagnatie 1350 - 1550 Het liep echter op een grote teleurstel ling uit. Op last van hoger bestuur werd in 1345 een nieuwe (kortere) verbinding van de Schie naar de Nieuwe Maas ge graven: de Rotterdamse Schie. Schiedam verloor daarmee het overgrote deel van de doorvoer (transito) tussen noord en zuid. Alleen van en naar Delft was er nog wat scheepvaart, tot die plaats in 1390 een eigen verbinding met de rivier tot stand bracht via Delfshaven. Mede door de vele oorlogen gaat het dan slecht met Schiedam gedurende de daarop volgende twee eeuwen. Vanaf het begin van haar bestaan heeft Schiedam problemen gehad met het dichtslibben van de Schiemonding in de Nieuwe Maas. Telkens moest deze monding worden uitgegraven om de scheepvaart niet helemaal te laten vast lopen. Intussen werd de afstand tot de rivier steeds groter. Van een monding direct in de Lange Haven moest men doorgraven naar de Buitenhaven en van daar tenslotte naar het Hoofd. Begin 1494 was er sprake van een wo ningvoorraad van 574 'haertsteden'. In mei van dat jaar werden er hiervan nog 109 door brand verwoest. Twintig jaar later was de vervanging nog niet ver gevorderd; er stonden toen 470 huizen, welke naar schatting zo'n 2500 inwoners herbergden. Ruim 40 jaar later is het aantal woningen met 180 stuks (is 40 procent) toegenomen. Er staan dan, in 1557, 650 huizen in Schiedam. De voornaamste middelen van bestaan hebben, evenals in 1350 ook rond 1550 nog betrekking op de haringvisserij. De stad ontvangt o.m. lastgeld van de haringschepen en pacht voor de verhu ring van lijnbanen, waarmede het bestuur dus wel afhankelijk is van de economi sche ontwikkeling. Er wonen dan overigens slechts zo'n 3500 inwoners in de stad en die houden De Dam en aan het eind de Hoogstraat, nog altijd als dijken herkenbaar. (Foto: N. Koorevaar) zich verder bezig met werk in de teer stoven, de spinbanen, de scheepswerven, de zoutketen, de vismarkt, de haringpak huizen, de kuiperijen en in de haven als havenarbeider (drager). De scheepswerfjes aan de Lange en Korte Haven hebben na 1550 geleide lijk aan plaats moeten maken voor haringpakhuizen, zoutketen e.d., zodat van enig economisch herstel sprake zal zijn geweest. Fabriekmeester 1581 Als in 1581 de eerste fabriekmeester is aangesteld, kabbelt het bestaan nog op die manier voort. Eén van de eerste grotere klussen van de Stadstimmerwerf is het ontwerpen en bouwen van een stadskraan, die voor het zware goed, zoals molenstenen, grote wijnvaten e.d. aan de Lange Haven, hoek Korte Haven werd neergezet rond 1595. In 1610 telt Schiedam 1106 woningen. Hiervoor bleek, dat het er zo'n 50 jaar 33

Scyedam | 1982 | | pagina 5