werd doorgezet. Gehandhaafd bleven daar de beide celdeuren in de hoek, die de afsluiting vormden van de inmiddels weggebroken politiecellen. Een aardige herinnering aan een voorbije functie van het gebouw. In de voorste hal werd een moderne spiltrap geplaatst om een tweede in/uitgang voor de bovenzaal te creëren. De balkenlaag van de zolder verdieping bleef gehandhaafd, maar moest op diverse plaatsen wegens het noodzakelijke grotere draagvermogen van de bovenzaal, met staal worden ver sterkt. De kap werd aan de binnenzijde beschoten met kraaldelen. De zolder werd tenslotte ingedeeld in twee toilet groepen en een intieme zaal onder de kap. Tegen de wens van de eigenaar en ex ploitant werden twee politiecellen, die aan de linkerzijgevel waren gebouwd, afgebroken en vervangen door modern metselwerk in de kleur en stijl van het nieuwe winkelcentrum. Wie het resul taat bekijkt, zet op z'n minst vraagte kens bij dit uitgevoerde idee, evenals bij het aan de achterzijde van het raad huis vasthouwen van een winkelruimte in dezelfde moderne witte splitsteen. Er zijn mildere aansluitingen denk baar. De in de rechterzijgevel aanwezige verbinding met de voormalige burge meesterswoning werd in aangepaste vorm dichtgemetseld. De gehele restau ratie heeft circa een jaar geduurd, vanaf de start in augustus 1978. De aanneem- som bedroeg ca. f 300.000,-. Op 11 juli 1979 volgde de oplevering, waarna de laatste hand aan de inrichting kon wor den gelegd. De officiële opening werd op 10 september 1979 verricht door wethouder R. Scheeres. Heel toepas selijk werd als naam voor het fraaie eethuis 'Het oude Raedthuys' gekozen. Al met al is door het juiste inzicht en met gevoel voor historische waarden bij eigenaar, zowel als de exploitant, een verantwoorde restauratie uitgevoerd. We mogen de initiatiefnemers met recht dankbaar zijn. (Met dank aan de heer R. Kamsteeg van Ostade bv. voor verstrekte gegevens.) Boerenwoning Harre weg 19 Aan de Harreweg ligt, tegen de glooiing, reeds sinds het begin van de 17e eeuw een boerenwoning. Geheel zonder ver anderingen zullen die ruim 350 jaar niet zijn voorbijgegaan. De hoedanigheid en omvang zijn echter vrijwel zeker ongewijzigd gebleven. Rond het jaar 1850 vond een verbouwing plaats die het pand het huidige aanzien heeft gegeven. Sindsdien zijn er praktisch geen verbouwingen meer uitgevoerd. In 1967 werd het door de gemeente Schiedam onteigend met het doel het te slopen in verband met de stadsuit breiding. Sedertdien is de gemeente Schiedam eigenaar van de woning. De bewoners/eigenaars van voorheen wilden dit bezit niet totaal opgeven. Hun wil om het pand in stand te hou den en te bewonen heeft er uiteinde lijk toe geleid dat het nu nog bestaat en door imiddels gewijzigde inzichten bij de gemeente Schiedam, voor de toe komst behouden kan blijven. De voort gezette bewoning door de familie De Raat heeft er ook toe geleid dat het interieur al die jaren nagenoeg onaange tast is gebleven. Opvallend in het in tieme interieur is de oude houten bed- steewand, compleet met smalle toe gangsdeur en bedsteeluiken. Samen met de opkamer, de zolder, het aan één zijde nog aanwezige rieten dak, de voormalige stal en schuurruimte en de oude rietge- dekte hooiberg, is zo een behuizing met het oude karakter bewaard gebleven, ge koesterd door de huidige bewoner de heer L. de Raat. Groeneweg, boerderij Huygenhof Onderstaande bijdrage, waarin de restau ratie is beschreven, is opgetekend door de eigenaars/bewoners, de heer en me vrouw H. Schellekens. Na aankoop in mei 1974 van de eeuwen oude boerderij Groeneweg 15, bleek dat deze in bijzonder slechte staat was. Het pand moest intensief verbouwd worden, welke restauratie meteen werd gestart. We zijn begonnen met de achter 70

Scyedam | 1982 | | pagina 10