Park Kethel Ing. W.C. Hoogeweij Het gebied rondom het oude dorp Kethel is door Rien Poortvliet vele malen op treffende wijze uitgebeeld. In zijn boek 'Te hooi en te gras' vindt men prachtige tekeningen van de dorps kerk, van de weilanden, de boerderijen en een overzicht van het gebied, gezien vanaf de Harreweg. Als men deze pren ten bestudeert zal men zich niet verwon deren dat het dorp Kethel en de weilan den ten noorden ervan ongeschonden dienen bewaard te blijven in een park. Het recreatiegebied Kethel zal van een ander soort zijn dan de bekende parken, zoals het Julianapark, het Volkspark, het park Harga/Vijfsluizen, het park Bijdorp of zelfs het Prinses Beatrix- park. In de nieuwe aanleg zal het oor spronkelijke landschap duidelijk her kenbaar blijven. Schiedam wordt ver der uitgebouwd, maar een deel van de Kethelse weilanden, waarop deze stads uitleg plaatsvindt, blijft in het nieuwe park bestaan. Vele, vele eeuwen geleden hebben onze verre voorouders uit het hier aanwezige moerasgebied, een kre kenlandschap, weilanden gevormd, om zo een goede woonplaats te krijgen voor hun leefgemeenschap. Het eerste bodemonderzoek vond reeds plaats in 1943 door Prof. Edelman. In 1966 werd het gebied nog eens ge detailleerd door Stiboka/De verkenning van 1943 is op de plattegrond 'Bodem- kaart' weergegeven. In de loop van de eeuwen is een verka velingspatroon gegroeid door grond- technische wijzigingen in het landschap. Bij het ontwerpen en de aanleg van het nieuwe park worden slechts enige nieuwe elementen toegevoegd om de bezoeker door dit oude land te voeren. Het park in Kethel zal in vorm slechts bepaald worden door het Hollandse landschap en door de historisch ontsta ne situatie van deze streek. Het parkter rein wordt zo gekozen, dat bruikbare aansluitingen ontstaan met het Prinses Beatrixpark, met de strook langs de Poldervaart, met de woonwijken Groen- oord en Woudhoek en ook met het pol derlandschap van Midden-Delfland. Strenge begrenzingen van het park zal men tevergeefs zoeken. Het groen zal op een natuurlijke wijze overlopen in de omliggende gebieden. In dit landschap ligt de Hervormde kerk op een hoogte. Deze landschap pelijk unieke hoogte ('terp') vormt een wezenlijk element in het park/wei degebied, een aantrekkelijk en histo risch juist element, dat geheel in het park meespeelt. De ecologie is van invloed geweest op de 'landschappen'bouw. De eenvoudige vormen van het nieuwe park zullen ge paard gaan aan eenvoudige vormen van beplantingen. Er wordt geen gebruik ge maakt van uitheemse plantensoorten, het blijft strak en eenvoudig, want we zijn tenslotte in Holland. Ook zijn cul tuurhistorische zaken in het plan opge nomen. De bodemkundige en hydrologische toe stand van het weidegebied wordt zo veel mogelijk in takt gelaten. Zelfs de vanouds gevormde grasmat is voor een goed deel gespaard. Bij de aanleg worden slechts toevoe gingen aan een eeuwenlang gegroeid patroon van cultuurtechnische ingrepen in het landschap aangebracht. In het authentieke weidegebied zijn wandel paden opgenomen, die het sloten^tracé volgen. Door de korte afstand tussen de sloten ontstaan weidepercelen, die de 'schaal' van het gebied klein houden. 73 'nom er\

Scyedam | 1982 | | pagina 13