Mondelinge Herman Noordegraaf historische documentatie (7) laatst gehouden tentoonstelling van zijn werk in het Stedelijk Museum. Op de plaats waar deze huizen stonden, was omstreeks 1355 een aarden wal, afkomstig uit de toen gegraven Broers- vest. Omstreeks het midden der vorige eeuw werd deze gracht gedempt. Op de plattegrond van Jacob de Gheyn (1598) zien wij op deze plaats 2 boerderijen en een üjnbaan. Dit deel van de Broers- vest werd ook wel smalle Broersvest genoemd. Overigens: wist U dat de naam Broersvest de volgende voorlo pers had: Gewesen Bolwerck-De Corte Veste-Thoornevest (Torenvest), later ver noemd naar het kruisherenklooster, Broersvest Broedersvest) Op deze foto is net niet te zien de stomp van de 'Oostmolen', later het bananen- pakhuis van Jilles de fruitkoning. In de oorlogsjaren 1940-1945 moet in één van deze huizen evangelisatieles met lichtbeelden zijn gegeven door de heer G.P. van Galen. Thans bevindt zich op deze plaats een parkeerterrein en het warenhuis de Hema, door sommige Schiedammers uitgesproken als éma, Franse invloed misschien of dialect. Beschouwen wij deze foto wat nader, dan ziet U rechts een voddenkoopman (Schiedams: Lorreboer) met hondenkar. Aan de overzijde van de straat staat een bakkerswagen onbeheerd. Verderop voor het poortje, ingang tot het Doelen- hofje, staan enige mensen om een kar, beladen met manden. Het is zomer, misschien wordt er fruit gevent. Onze Engelsman duidde dit fotootje aan als 'nr. 10 film 4' en noemde het 'Old Houses Schiedam'. Deze panden werden in 1966 gesloopt, zoals zoveel panden in Schiedam. Onderstaande informatie is geba seerd op een gesprek met Dhr. J.C. de Jong, wonende op de Kerk- weg 40 te Kethel. Voor alle duide lijkheid zij vermeld, dat wij voor de weergave verantwoordelijk zijn. Onze dank aan de heren C.P.M. Lansbergen en J. de Raat voor aanvullende gegevens. De heer De Jong is één van de oudste bewoners uit Kethel-kerkbuurt. Hij is namelijk in 1894 geboren. De reden, dat wij met hem spraken, is de betekenis die zjjn vader, J. de Jong, heeft gehad voor de Kethelse gemeenschap. Zijn vader, Johannes de Jong, werd in 1865 te Zoeterwoude geboren als zoon van een boer. Op vijf-jarige leeftijd was hij al wees en groeide hij verder op bij een oom. Na zjjn huwelijk met een boerendochter, eveneens uit Zoeter woude afkomstig, kocht hij een boerde rij aan de Kerkweg 105 met 28 ha land. Dat was in 1889 (de tijd ook dat de huidige St. Jacobuskerk gebouwd werd). Hij bleef er tot zijn dood (1948) in wonen. Eerder (in 1926) had zijn zoon (onze informant) het boerenbedrijf over genomen, maar J. de Jong bleef, vroeg weduwnaar geworden, bij zijn zoon in wonen. Deze boerderij, op de hoek met de Groeneweg, wordt nu door de Spa landruiters gebruikt. J. de Jong heeft een groot aantal maat schappelijke posities bekleed in Kethel. We geven een niet volledige opsomming: In 1897 werd hij gemeenteraadslid. Dit zou hij tot 1941 (het einde van Kethels zelfstandigheid) blijven. Van die 44 jaar is hij 22 jaar wethouder geweest. De godsdienstige verhoudingen weerspiegel den zich ook in de gemeenteraadDeze telde tientallen jaren vier Protestantse en drie Rooms-katholieke leden (soms omwisselend wat de meerderheid be- 80

Scyedam | 1982 | | pagina 20