treft). Elke richting leverde één wet houder. De verhoudingen lagen in die dagen, zoals bekend, scherper dan heden ten dage. De Jong, zelf Rooms- Katholiek zijnde, kon het echter met alle groeperingen goed vinden. Reden dat hij wel de 'liberaal' genoemd werd. Eén keer heeft dat als gevolg gehad, dat de kiesvereniging hem als wethouder toch geen lijsttrekker maakte en hij lager op de lijst kwam. Hij kon het te goed vinden met de Protestanten. Hij werd echter herkozen als raadslid en bleef wethouder. Het wethouderschap was natuurlijk geen volledige baan. Het werd naast de be roepsarbeid en de vele andere functies gedaan. En stukken tekenen? Gemeente veldwachter Tempelaars bracht ze langs en haalde ze weer op. De Jong heeft drie burgemeesters meegemaakt: Mazel (1895-1907), Verveen (1907-1934) en Van der Lip (1934-1941). Weinigen zal het bekend zijn dat Kethel ook een woningbouwvereniging kent. Dat is de 'Woningbouwvereeniging voor Kethel c.a.goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 5 november 1915. Deze woningbouwvereniging werd in de volks mond 'de negen huizen' genoemd. Het enige woningbezit van deze vereni ging zjjn namelijk de negen arbeiders woningen aan de Polderweg. Deze hui zen werden speciaal neergezet voor boerenarbeiders. U kunt op de gevel steen lezen wanneer ze gebouwd zijn. Er staat op: 'De eerste steen gelegd door den ed.achtb. Heer J.L. Verveen, bur- gemr., 5 October 1916'. Er werden aan delen van f 100,- uitgegeven. Gezien de eerder genoemde verhoudingen tussen Protestanten en Rooms-Katholieken wer den de woningen zoveel mogelijk gelij kelijk verdeeld over deze twee bevol kingsgroepen. De Jong was ook van deze vereniging bestuursüd. Van zijn andere bestuursfuncties noemen we die van de 'Coöperatieve Brandwaar borgmaatschappij Kethel en omstreken van de Boerenleenbank, het Armenbe stuur en het Polderbestuur Noord- Johannes de Jong geb. Zoeterwoude 19 sept. 1865, overl. Schiedam 14 jan. 1948, zoon van Comelis Johannes de Jong en Cornelia Kokshoom. Echtgenoot van Hendrika Pieterse (1865-1931). Kethel. Bij dit artikel vindt U twee foto's, die Dhr. De Jong ons op verzoek beschik baar stelde. 82

Scyedam | 1982 | | pagina 22