Boekennieuws Florence W.J. Koorn Begijnhoven in Holland en Zeeland ge durende de middeleeuwen, Assen 1981, 250 biz., ill., f 35,-. Vorig jaar verscheen als proefschrift een studie van Florence W. Koorn over de begijnhoven in Holland en Zeeland. De reden, dat wij dit boek vermelden, is dat, zij het terloops, ook het Schie dams begijnhof aan de orde komt (in totaal nog geen twee bladzijden van de 185 bladzijden eigenlijke tekst). Over het Schiedamse begijnhof zal men ook weinig nieuws vinden. Dit is geen verwijt, omdat de schrijfster zich vooral op andere begijnhoven richt. De waarde van het boek is wat Schiedam betreft vooral hierin gelegen, dat een vergelijking met andere begijnhoven mo gelijk wordt. In Holland en Zeeland overheerste het hof als huisvestingsvorm voor begijnen; een vrouwenbeweging ontstaan aan het eind van de 12de eeuw, die de nadruk legde op een vroom leven zonder kloos terling te worden. Het Schiedamse begijnhof past dus in dit patroon. Ook in Schiedam kenden de begijnen een aparte kerkelijke en stedelijke posi tie. Zij hadden bijvoorbeeld vrijstelling van accijns op bier (de volksdrank uit die tijd). Het begijnhof alhier was achter het Oude Kerkhof. De straat, die Bagijnhof heet, is een laatste herinnering. Het hof was vrij klein: zeven huizen en een kapel. Gesticht in de dertiende eeuw, begun stigd door Schiedams stichteres, Aleid van Holland, ging het ten onder tijdens de Reformatie. Aan de hand van Koorns studie laten zich de nodige vragen formuleren voor nader onderzoek naar het Schiedams begijnhof, bijvoorbeeld: Hebben de Schiedamse begijnen geleden onder het pauselijk verbod in 1317 en de daarop volgende vervolgingen? Hoe zat het erf recht in elkaar? Hoe de interne organi satie? Uit welke maatschappelijke groe pen waren ze afkomstig (adel, gewone volk)? Hoe voorzagen zij in hun levens onderhoud naast het bidden voor het zieleheil van de doden? enz.. Wie weet pakt iemand deze draad nog eens op! (HN) In maart is verschenen: W. Brouwer, 'Geschiedenis van Schiedameen uitgave van Interbook International B.V. Schie dam. Formaat: 17 x 12 cm, ingenaaid, 79 pagina's, 25 foto's en afbeeldingen. Prijs: f 16,95. Het boekje is een ongewijzigde fotogra fische herdruk van de uitgave verschenen bij G. Odé, Schiedam, in 1897. Zelfs het formaat is hetzelfde. Alleen is nu extra een 25-tal foto's uit die tijd opge nomen. Deze herdruk kwam tot stand met de medewerking van het gemeente archief. In het boekje is onder andere een afbeelding opgenomen van de schrij ver Meester W. Brouwer (1849-1907), 'Hoofd eener school te Schiedam'. (RWP) 83

Scyedam | 1982 | | pagina 23