Molennieuws c^\CH Tlfyq J. Gunneiveg Twee kleine molenmakersklussen aan 'De Noord' en 'De Walvisch' Reeds geruime tijd geleden werd gecon stateerd dat het windpeluw - d.i. de zware balk vóór in de kap, waar het voorste lager van de wiekenas op rust - van de molen 'De Noord' in slechte staat verkeerde en vernieuwen noodzakelijk was. Begin dit jaar kreeg molenmaker H. Verbij uit Hoogmade opdracht om het karwei uit te voeren en na 'Molendag' (8 mei) ging het werk van start. Een beetje uitleg over de technische aspec ten van dit werk is wellicht interessant. Begonnen werd met het op stempel zetten van de as en het onderstutten van het wiekenkruis. Toen as en wieken- kruis op deze manier veilig vrij van het oude windpeluw zweefden, kon op 19 mei met behulp van een grote kraan het oude windpelus door het nieuwe worden vervangen. Het windpeluw ligt op een hoogte van ca. 31 meter, zodat er een grote hydrolische kraan met een 'jip' (een speciaal geconstrueerd verleng stuk) op de giek aan te pas moest komen om tot ca. 40 meter hijshoogte te ko men. Op deze manier was het eigenlijke hijs- werk in een paar uur bekeken. De mo lenmaker heeft nog wat kleiner bijko mend werk verricht en uiteraard het nodige afstelwerk aan de vang en het gaandewerk in de kap uitgevoerd. In middels is het karwei alweer geruime tijd gereed en kan de molen weer volop draaien. Direct daarna (begin juni) gingen de molenmakers van Verbij naar 'De Wal visch', om een steiger te bouwen rond de kap en een waterdichte bekleding op de delen van het kapbeschot aan te brengen. Eerst even de voorgeschiedenis. Voor de geïnteresseerden ook hier maar weer wat technische details. Reeds maanden voor de officiële over dracht van de molen (27 februari j.l., zie vorig nummer) werd geconstateerd dat er op korte termijn wat gedaan moest worden aan het gescheurde, en dientengevolge bij regen lekkende, uit 'gepotdekselde' Amerikaans grenen delen bestaande kapbeschot. En verder kwam vast te staan dat door de diverse mankementen aan het boven- wiel het tot stilstand brengen van de molen met de vang, gevaar opleverde. Het wiel verkeert, zo bleek na ampele studie, in zodanige toestand dat ver nieuwen noodzakelijk is. Alles bij elkaar zal een bedrag van f 50.000,- nodig zijn om beide zaken weer in orde te krijgen. Inmiddels is het onplezierige besluit ge nomen moeten worden om de molen uit veiligheidsoverwegingen niet meer te laten draaien. Hetgeen uiteraard voor de huurders, de molenaars Van Driel-Kluit ook heel vervelend is. Van CRM (Monumentenzorg) kwam het niet geheel onverwachte bericht dat het Rijk geen geld heeft om een bijdrage in de kosten te leveren. De Gemeente stelde bij de overdracht reeds f 15.000,- beschikbaar als (eigenaars-) bijdrage. Voor het overige is het Stichtingsbestuur doende om nog verschillende geldbron nen aan te boren. Eén middel is het plaatsen van een paar 'collectebussen', o.a. op 'De Vrijheid', waarin de bezoe kers een bijdrage voor het nieuwe wiel 90

Scyedam | 1982 | | pagina 30