Een mooie dag in Kethel AacL van der Tang Over één ding waren de organisatoren van de schildjes-aktie van 17 april j.l. in Kethel het roerend eens: dit was de meest geslaagde aktie tot nu toe. Alles zat mee: de belangstelling, het prachtige weer... Een dag om met plezier aan te rug te denken. Het begon om 11 uur 's ochtends. In de bovenste zaal van bistro 't Oude Raedthuys' aan de Schiedamseweg had den zich zo'n vijftig genodigden verza meld ten einde de uitreiking bij te wo nen van de oorkonden aan de eigenaars c.q. bewoners van de uitverkoren pan den. Ruud Poels, de kersverse voorzitter van de Historische Vereniging Schiedam, voerde het woord. Dit woord werd hem echter plotseling ontnomen door een autoriteit waarbij zelfs het gezag van een voorzitter van een historische ver eniging verbleken moest. Het was een imponerende gedaante gestoken in een kostuum uit de twintiger jaren en met een garibaldi op het hoofd. Om zijn hals hing een ambtsketen. Was dit laatste een duidelijke aanwijzing voor de identiteit van het 'wezen', toen het begon te spreken was er geen twijfel meer mogelijk: vanuit Gene Zijde had zich gemanifesteerd de schim van Jaco bus Lammens Verveen, de voorlaatste burgervader van de voormalige gemeente Kethel en Spaland! En dat terwijl de zon volop scheen en buiten de eerste tonen weerklonken van de boerenka- pel van St.Radboud. Slechts geesten die een bijzondere boodschap te verkondi gen hebben zullen zich aan zulke om standigheden - spiritisten kunnen daar alles over vertellen - blootstellen. Welnu, de boodschap was belangrijk. Nu eens balde hij zijn vuist in de rich ting van het Schiedamse stadskantoor, dan weer sprak hij lovend over degenen die de eer van Kethel hóóg hielden. (Gezien het belang van deze toespraak heeft de redactie gemeend deze inte graal in dit blad te moeten opnemen.) Nadat de schim verdwenen was - tot opluchting van de aanwezige raadsleden, die zich de toorn van de burgervader zaliger zeer hadden aangetrokken - her nam Poels het woord dat hem zo ab rupt ontnomen was. Hij introduceerde een andere spreker, dit maal een van vlees en bloed. Ing. R. Kamsteeg, die de restauratie van het voormalige raadhuis op voorbeeldige wijze had uitgevoerd, lichtte deze restauratie voor het publiek toe. Toen volgde de uitreiking der oorkon den. Achtereenvolgens werden ze over handigd aan de heer Dirkzwager, eige naar van 't Oude Raedthuys', de heer A. Engelen, samen met zijn broer ex ploitant van deze bistro, de heer J. de Raat (namens zijn broer, de heer L. de Raat, eigenaar van het pand Harreweg 19) en ten slotte aan de heer H.G.L.M. Schellekens, eigenaar van boerderij 'Huy- genhof aan de Groeneweg. Inmiddels hadden zich buiten veel men sen verzameld, die, in afwachting van wat er komen zou, werden zoet gehou den door de boerenkapel van St.Rad boud. Eindelijk werden ook zij bij het gebeuren betrokken. De genodigden kwamen naar buiten, waarna Cees Lans bergen, het bekende ex-gemeenteraadslid voor Kethel, een ladder beklom om het schildje aan de gevel van het voormalige raadhuis te bevestigen. Maar toen gebeurden er weer onver wachte dingen. Met een langwerpig voorwerp, aan het oog onttrokken door een doek, liepen enkele mannen naar het braakliggende terrein naast het pand. Zij begonnen een kuil te graven en toen 63

Scyedam | 1982 | | pagina 3